COVID-19 zdziesiątkował kapłanów w Ameryce Łacińskiej

COVID-19 dziesiątkował księży w Ameryce Łacińskiej. Jak wynika z danych papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z powodu COVID-19 kilkuset kapłanów zmarło podczas posługi duszpasterskiej.

pixabay.com/Caniceus

W 2020 roku i w pierwszym kwartale 2021 r. dziesiątki księży w takich krajach jak: Wenezuela, Meksyk, Peru, Kolumbia i Boliwia, zmarło po zarażeniu się COVID-19 podczas posługi duszpasterskiej, pomagając wiernym radzić sobie ze strachem i bólem.

Według niedawnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV) skierowanego do międzynarodowej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), od marca 2020 r., kiedy COVID-19 po raz pierwszy zaczął rozprzestrzeniać się w całym kraju, aż do chwili obecnej 201 z 2002 księży obecnie posługujących w Wenezueli zaraziło się tą chorobą. Spośród nich zmarło 24.

"10 proc. wszystkich księży w Wenezueli zostało zarażonych COVID-19. Dane pokazują, że 11,9 proc. zarażonych osób i 1,2 proc. wszystkich księży w kraju zmarło z powodu wirusa"

- czytamy w oświadczeniu biskupów.

Jak zaznaczyła Konferencja Episkopatu Wenezueli - "ci, którzy służą Kościołowi, nie mogą uniknąć narażenia się na wirusa COVID-19".

"Księża, którzy wypełnili swoje powołanie do służby wspólnocie, wypełniali swoją misję, jako >>Lekarze Dusz<<, wiedząc, że nawet po zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kościołach i przestrzeganiu wszystkich zasad higieny, narażali się na śmierć"

- zwrócili uwagę biskupi.

Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) podało, że od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i zakonników zmarło z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Wśród zmarłych jest pięciu biskupów, 221 księży i zakonników, 11 diakonów i osiem sióstr zakonnych - poinformowało PKWP.

W raporcie wydanym w lutym CCM napisało, że najbardziej dotknięte były archidiecezje: Guadalajary, Meksyku, Puebla, Morelia, San Luis Potosi, Toluca i archidiecezja Tlalnepantla.

PKWP zaznacza, że poważna jest także sytuacja w Peru.

- Emerytowany biskup Chimbote i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru (CEP) ks. Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ zmarł 19 marca. Eduardo Pena Rivera, kapelan Peruwiańskich Sił Powietrznych (FAP) w Piura, regionie w północnej części kraju, również zmarł w marcu na COVID-19 - wskazano.

Ostatnią ofiarą pandemii był o. Dergi Facundo. Młody kapłan, który przynosił ukojenie chorym, udzielając sakramentów w północnych regionach kraju, zmarł 16 kwietnia b.r.

W Kolumbii 11 stycznia 2021 r. zmarł biskup Luisa Adriano Piedrahita z Santa Marta.

"10 jezuitów, którzy mieszkali w tym samym domu w dzielnicy Chapinero w Bogocie, zmarło w ciągu dwóch tygodni pod koniec 2020 r. W okresie od kwietnia 2020 r. do stycznia 2021 r. na tę chorobę zmarło 12 kolejnych jezuitów w kraju" - poinformowało PKWP.

2 kwietnia zmarł także zakonnik Gabriela Gutiérreza Ramíreza znany, jako "Anioł Wygnańców" ze względu na prowadzony apostolat na rzecz bezdomnych i założenie fundacji "Callejeros de la Misericordia" ("Streetworkerzy Miłosierdzia").

"W połowie 2020 r. portal +Información de la Comunidad de Bolivia+ (serwis informacyjny wspólnoty religijnej Boliwii, Infodecom) podał, że na COVID-19 zmarło 13 księży. Jednym z nich był biskup Eugenio Scarpellini z El Salto. Archidiecezja Cochabamba straciła również 5 księży z powodu epidemii w lutym ub. roku" - poinformowało PKWP.

W 2020 roku stowarzyszenie przekazało ponad 1,5 miliona euro na wsparcie łącznie 146 projektów, aby pomóc Kościołom lokalnym uporać się ze skutkami COVID-19 w Ameryce Łacińskiej. Organizacja rozszerzyła pomoc dla kapłanów i zwiększyła liczbę intencji mszalnych. Aktualnie wspiera ponad 7200 księży.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#koronawirus #COVID-19 #Ameryka Łacińska

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo