„Sputnik” za spokój? Wiceszef MSW Czech odrzuca oskarżenia o zdradę państwa i zawiadamia prokuraturę

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek zapowiedział dziś złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez wydawcę i autora tekstu w portalu "Seznam Zpravy". Dziennikarze oskarżają go o to, że w zamian za dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi rosyjskiej produkcji miał milczeć na temat działań rosyjskich agentów wywiadu w kraju. Minister w pozwie cywilnym domaga się odszkodowania za nazwanie go "zdrajcą ojczyzny".

Jan Hamaczek
EU2016 SK, CC0, via Wikimedia Commons

Hamaczek na nadzwyczajnej konferencji prasowej po raz kolejny odrzucił zarzuty autora artykułu Jana Kroupy, że miał zaproponować Rosji milczenie wokół udziału agentów wywiadu wojskowego GRU w wybuchu w składzie amunicji w 2014 r. w zamian za dostawę 1 mln dawek szczepionki Sputnik V oraz zlokalizowanie szczytu Władimir Putin - Joe Biden w Pradze.

W postępowaniu cywilnym domaga się odszkodowania w wysokości 10 mln koron (około 387 tys. euro) za nazwanie go przez liderów partii prawicowych i konserwatywnych, „zdrajcą ojczyzny”.

Cały czas czekałem, aż pojawią się jakieś dowody. W całym artykule nie ma ani jednego cytatu

 – powiedział Hamaczek i dodał, że spodziewał się, że pojawi się bezpośredni świadek, potwierdzający „jego szatański plan”. „Tak się nie stało" – oświadczył.

Wicepremier chce zbadania przez prokuraturę, czy doszło do rozpowszechniania oszczerstw i wiadomości, mogących wzbudzać niepokój społeczny. Zapowiedział, że ewentualne środki uzyskane w postępowaniu cywilnym przekaże fundacji dla strażaków i policjantów.

W środę w obronie wicepremiera i lidera współtworzącej gabinet Andreja Babisza Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) stanął premier.

Ufam Hamaczkowi. To nonsens, że chciał przehandlować w Rosji sprawę Vrbietic za szczepionki Sputnik V

 - powiedział Babisz w czeskiej telewizji publicznej.

Gotowość do udziału w postępowaniu karnym wyraził autor tekstu w portalu Seznam Zpravy i jego redaktor naczelny Jirzi Kubik.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szczepionka na koronawirusa #Sputnik #zdrada #Rosja #Czechy #Jan Hamaczek

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo