Lek na Parkinsona uzależnił go od seksu i hazardu. Pfizer zapłaci ogromne odszkodowanie

Ponad 600 tys. euro odszkodowania musi zapłacić koncern farmaceutyczny Pfizer mieszkańcowi Włoch, który po leku na chorobę Parkinsona popadł w uzależnienie od hazardu i seksu. Wyrok w tej sprawie utrzymał sąd apelacyjny w Mediolanie - podał w środę dziennik "La Stampa".

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

60-letni mężczyzna skierował sprawę do sądu domagając się zadośćuczynienia z powodu inwalidztwa oraz strat finansowych, jakie poniósł, gdy - jak twierdzi - z powodu efektów ubocznych lekarstwa musiał zwolnić się z pracy.

Gazeta zaznacza, że wcześniej ten mieszkaniec środkowych Włoch nigdy nie dotknął nawet żadnej "zdrapki", bo jego rodzice prowadzili bar z kolekturą i widział skutki uzależnienia od gier.

Ponad 20 lat temu zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona i przepisano lek koncernu Pfizer. To wtedy pojawiły się u niego objawy uzależnienia. Jak się podkreśla, są to znane obecnie skutki uboczne, ale wtedy nie były wymienione w ulotce lekarstwa. Mężczyzna zwrócił się o pomoc do kancelarii adwokackiej w Turynie i skierował pozew cywilny przeciwko koncernowi.

Odszkodowanie zasądził sąd pierwszej instancji w marcu 2020 roku, a obecnie utrzymał je sąd apelacyjny. Kwota zadośćuczynienia to ponad 600 tys. euro.

W uzasadnieniu wyroku sędziowie napisali, że każda firma farmaceutyczna musi skrupulatnie przestrzegać reguł badań eksperymentalnych i protokołów przed wprowadzeniem leku na rynek, a także udzielać odpowiednich informacji na temat możliwych niepożądanych efektów ubocznych. W tej kwestii, jak zaznaczono, ulotka została zaktualizowana późno, bo w 2007 roku.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Pfizer #odszkodowanie #uzależnienie #uzależnienie od seksu #uzależnienie od hazardu #hazard #seks #Włochy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo