Kiedy luzowanie obostrzeń i zdejmiemy maseczki? Najnowsze dane napawają optymizmem

Pod koniec kwietnia minister Adam Niedzielski ogłosił, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu będzie możliwe 15 maja. Jest jeden warunek: współczynnik zakażeń nie będzie przekraczał w skali całego kraju 15 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Najnowsze dane wskazują, że jesteśmy na dobrej drodze.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Od 15 maja (warunkowo, przy wskaźniku zakażeń poniżej 15/100 tysięcy mieszkańców) znoszony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek noszenia maseczek w budynkach pozostaje - podawano konferencji prasowej ministra zdrowia pod koniec kwietnia.

Pojawiały się opinie, że powrót lepszej pogody może tylko przyspieszyć ten czas.

„Wszyscy czekamy na zniesienie obostrzeń i powrót do normalności. To, że na powietrzu zdejmiemy maseczki nie powinno mieć wpływu na wzrost ilości zakażeń”

– mówiła w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Przypomniała również o konieczności noszenia maseczek w pomieszczeniach, a także na powietrzu, „gdy znajdujemy się w dużym skupisku ludzi a dystans nie jest zachowany np. na przystankach autobusowych, w kolejkach".

Dziś mamy 3 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – podało ministerstwo zdrowia na Twitterze. Nie tylko te dane napawają optymizmem. Średni wskaźnik zakażeń spada. I to szybko.

Według najnowszych danych zamieszczonych na Twitterze, wskaźnik średniej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców Polski wynosi 13,1. Jak wynika z danych średnia liczba tygodniowych zakażeń to 5003, średnia liczna zgonów w wyniku Covid w ciągu ostatnich 7 dni to 279 (dziś podano informację o 349 osobach zmarłych).

Średnia tygodniowa liczba szczepień wyniosła 210 783, przy czym ostatniej doby zaszczepionych zostało  220 325 osób.

Wszystko wskazuje na to, że wskaźnik zakażeń będzie w najbliższych dniach dalej spadać. Wczoraj wynosił 14,9.

Największa średnia liczba potwierdzonych zakażeń z ostatniego tygodnia występuje w województwie śląskim. Dziś również województwo to miało największą liczbę nowych i potwierdzonych zakażeń (501).

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus #restrykcje #pandemia

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo