Aktywność osób duchownych w mediach. Biskupi chcą rewizji norm

Biskupi chcą zrewidować i zaktualizować "Normy Episkopatu dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych". Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że biskupi otrzymywali sygnały o "wypowiedziach duchownych, które budziły pewne wątpliwości od strony ich zgodności z nauką Kościoła".

fot. episkopat.pl

Podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się 3 maja na Jasnej Górze, biskupi poruszyli kwestię medialnych wystąpień osób duchownych, a w szczególności - "pewnych publicznych wypowiedzi nie zawsze w pełni zgodnych z nauką Kościoła".

"Rada Stała zaproponowała m.in. rewizję i aktualizację obowiązujących >>Norm Konferencji Episkopatu Polski dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych<<"

- czytamy w wydanym po obradach komunikacie.

Biskupi wskazali, że od ich uchwalenia w 2004 r. "w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany". Poinformowano także o powołaniu zespołu ekspertów, który ma zająć się aktualizacją norm.

W komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP, wyjaśnił, że biskupi otrzymywali co jakiś czas "sygnały o wypowiedziach duchownych, które budziły pewne wątpliwości od strony ich zgodności z nauką Kościoła". Dodał, że dotyczyło to także mediów społecznościowych, dających "praktycznie nieograniczone możliwości wyrażania swoich opinii".

- A nie zawsze te opinie własne pokrywają się z Magisterium Kościoła 

- dodał ks. Gęsiak. 

Podkreślił, że media są "ważnym narzędziem ewangelizacyjnym".

- Wydaje się zatem, że uaktualnienie tych kwestii po 17 latach od czasu wydania poprzedniego dokumentu, w odniesieniu także do wypowiedzi duchownych, wykorzystujących media jako narzędzie komunikacji z wiernymi, wydaje się rzeczą bardzo właściwą - stwierdził rzecznik KEP w komentarzu dla KAI.

 

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl, KAI

#Konferencja Episkopatu Polski #media

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo