Watykanistka dla niezalezna.pl: Konklawe będzie trwało krótko

  

Kardynałowie są wciąż pod wpływem moralnej postawy Benedykta XVI i jestem przekonana, że to nie będzie bez znaczenia czy wyborze nowego papieża – mówi portalowi niezalezna.pl watykanistka centrowego włoskiego dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati.

Rozpoczęło się konklawe. Jak Pani myśli, czy ostatnie spotkania w ramach kongregacji kardynałów pomogą purpuratom w wyborze papieża?
Myślę, że konklawe będzie trwało krótko, około trzech dni. Jestem przekonana, że przyniesie szereg niespodzianek, a nowym papieżem nie będzie osoba spośród typowanych przez media kardynałów. Bardzo znaczące podczas mszy świętej w intencji wyboru papieża w Bazylice Świętego Piotra były słowa kazania kardynała Angelo Sodano. Jego apel o jedność.


fot.: Piotr Ferenc-Chudy - na zdjęciu Franca Giansoldati

W jaki sposób to konklawe różni się od poprzedniego?
Obecne konklawe jest szczególne i inne niż wszystkie. Zostało zwołane po rezygnacji papieża. Kardynałowie nie byli przygotowani na takie rozwiązanie i teraz muszą poradzić sobie w nowej sytuacji.

Czy sądzi Pani, że Benedykt XVI mimo rezygnacji może mieć wpływ na konklawe?
Joseph Ratzinger obiecał, że nie będzie ingerował w proces głosowania i wyboru jego następcy. Znając go, jestem przekonana, że tak się stanie, jednak kardynałowie są wciąż pod wpływem jego moralnej postawy i jestem przekonana, że to nie będzie bez znaczenia przy wyborze nowego papieża.

Jaka jest pozycja polskich kardynałów? Czy sądzisz, że któryś z nich ma szanse zostać nowym papieżem?
Nie sądzę, aby polscy kardynałowie mieli szanse. W tym wypadku niezbędne są duże wpływy, a kardynał Dziwisz nie jest tak popularny wśród kardynałów Kolegium Kardynalskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

82. urodziny Jana Pietrzaka. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Jan Pietrzak / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

26 kwietnia 1937 roku urodził się Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

Z okazji 82. urodzin portal Niezalezna.pl, wraz ze wszystkimi mediami należącymi do Strefy Wolnego Słowa, życzy Janowi Pietrzakowi, by jak najdłużej utrzymywał kondycję, którą ma, przez wiele następnych lat. I nadal z humorem prowadził Polaków do mądrości.

Warto podkreślić, że artysta wielokrotnie występował także na wydarzeniach organizowanych przez Gazetę Polską i Kluby Gazety Polskiej.

A pieśń "Żeby Polska była Polską" na stałe wpisała się do historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl