Watykanistka dla niezalezna.pl: Konklawe będzie trwało krótko

  

Kardynałowie są wciąż pod wpływem moralnej postawy Benedykta XVI i jestem przekonana, że to nie będzie bez znaczenia czy wyborze nowego papieża – mówi portalowi niezalezna.pl watykanistka centrowego włoskiego dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati.

Rozpoczęło się konklawe. Jak Pani myśli, czy ostatnie spotkania w ramach kongregacji kardynałów pomogą purpuratom w wyborze papieża?
Myślę, że konklawe będzie trwało krótko, około trzech dni. Jestem przekonana, że przyniesie szereg niespodzianek, a nowym papieżem nie będzie osoba spośród typowanych przez media kardynałów. Bardzo znaczące podczas mszy świętej w intencji wyboru papieża w Bazylice Świętego Piotra były słowa kazania kardynała Angelo Sodano. Jego apel o jedność.


fot.: Piotr Ferenc-Chudy - na zdjęciu Franca Giansoldati

W jaki sposób to konklawe różni się od poprzedniego?
Obecne konklawe jest szczególne i inne niż wszystkie. Zostało zwołane po rezygnacji papieża. Kardynałowie nie byli przygotowani na takie rozwiązanie i teraz muszą poradzić sobie w nowej sytuacji.

Czy sądzi Pani, że Benedykt XVI mimo rezygnacji może mieć wpływ na konklawe?
Joseph Ratzinger obiecał, że nie będzie ingerował w proces głosowania i wyboru jego następcy. Znając go, jestem przekonana, że tak się stanie, jednak kardynałowie są wciąż pod wpływem jego moralnej postawy i jestem przekonana, że to nie będzie bez znaczenia przy wyborze nowego papieża.

Jaka jest pozycja polskich kardynałów? Czy sądzisz, że któryś z nich ma szanse zostać nowym papieżem?
Nie sądzę, aby polscy kardynałowie mieli szanse. W tym wypadku niezbędne są duże wpływy, a kardynał Dziwisz nie jest tak popularny wśród kardynałów Kolegium Kardynalskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kolejne zatrzymania po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku. Policja nie wyklucza publikacji wizerunków

/ podlaska.policja.gov.pl

  

W związku z wczorajszymi wydarzeniami w Białymstoku zatrzymanych jest już 25 osób. Wizerunki osób, które naruszały prawo, a jeszcze nie zostały zatrzymane, będą upubliczniane. Dziękujemy za wskazywanie podejrzewanych o naruszenie prawa. Nie ma przyzwolenia na żadne agresywne czyny - poinformowano dziś na profilu twitterowym polskiej Policji. Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu 20 osób, wśród których cztery są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby

O kolejnych zatrzymaniach poinformowała na Twitterze polska Policja. Służby nie wykluczają publikacji wizerunków osób podejrzanych o naruszenie prawa. 

Informację o zatrzymaniach podał także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński. 

Wcześniej służby informowały o zatrzymaniu dwudziestu osób. Cztery osoby są podejrzane o popełnienie przestępstw m.in. rozboju, naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy oraz użycia groźby. 16 osób ukarano mandatami. Rzecznik podlaskiej policji poinformował też, że jedna policjantka przebywa w szpitalu na badaniach. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280787-burzliwa-sobota-na-ulicach-bialegostoku-policja-zapowiada-zebrane-dowody-trafia-do-prokuratury]

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. 

- Nie było i nie ma przyzwolenia na chuligańskie zachowania, godzące w prawa innych. Każda osoba, która dopuszcza się łamania prawa lub utrudnia policjantom wykonywanie zadań, musi liczyć się z konsekwencjami

- stwierdziła dzisiaj szefowa MSWiA, Elżbieta Witek.

[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl