W ostatnich godzinach przed egzaminem maturalnym jednym z najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w sieci było "Przecieki matura 2021". Nikt się jednak nie spodziewał, że we wtorkowy poranek pojawią się uzasadnione podejrzenia do tego, że rzeczywiście ktoś mógł wcześniej poznać jeden z maturalnych tematów. 

Zaskakujące wyszukiwania w Google

Jak łatwo sprawdzić można w Google Trends, w województwie podlaskim jeszcze przed godziną 8.00, a więc na ponad godzinę przed rozpoczęciem egzaminu, odnotowano wzmożone wyszukiwanie hasła "lalka ambicja". Przypomnijmy, jeden  z tematów rozprawki był następujący: Czy ambicja ułatwia osiąganie celu? - na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa.

Co ciekawe, to przez ostatnie 30 dni to hasło - według Google Trends - nie było wyszukiwane ani razu! Po raz pierwszy wpisano je dziś rano, ale jeszcze przed egzaminem. To budzi spore wątpliwości i może wskazywać na to, że ktoś wiedział o tym, jaki będzie temat wypracowania.

- Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje zawiadomienie na policję. Zostanie złożone jutro - usłyszeliśmy w CKE. Tymczasem młodzież w mediach społecznościowych tworzy już memy dotyczące zaistniałej sytuacji:

Przypomnijmy, że to już kolejna taka sytuacja. 8 czerwca ubiegłego roku ok. godz. 6.30 w województwie podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne", nawiązującej do tematu wypracowania. Sprawą zajęła się prokuratura.