Duda rozmawiał z Kaljulaid o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym

"Bezpieczeństwo militarne i energetyczne, sytuacja na Ukrainie i Białorusi i współpraca gospodarcza znalazły się wśród tematów rozmów z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid" – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid
https://twitter.com/BPM_KPRP

Jak powiedział Duda po rozmowie ze składającą oficjalną wizytę w Polsce prezydent Estonii, rozmowa dotyczyła „bezpieczeństwa Ukrainy i naszej części Europy” oraz "sytuacji na i wokół Białorusi”. Przypomniał, że w poniedziałek, z okazji obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja, wizytę w Warszawie, obok Kaljulaid, prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy Łotwy Egilsa Levitsa, złożył także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, z którym rozmowy dotyczyły sytuacji w tym kraju i relacji z Rosją, zwłaszcza niedawnej koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy i obecnej deeskalacji.

Wygląda na to, że sytuacja się uspokaja, ale bez wątpienia był to pokaz sprawności i siły rosyjskiej armii, z czego Sojusz Północnoatlantycki w moim przekonaniu powinien wyciągnąć wnioski

 – powiedział. Dodał, że będzie to temat rozmów tzw. bukaresztańskiej dziewiątki (krajów wschodnich obrzeży NATO) i zaplanowanego na czerwiec szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Mówiłem też o bardzo trudnej sytuacji Polaków na Białorusi, o prześladowaniach, które tam mają miejsce, aresztowaniach polskich działaczy, którzy są obywatelami białoruskimi

 – relacjonował prezydent. Podkreślił, że wspólnota międzynarodowa powinna się domagać uwolnienia aresztowanych.

„Rozmawialiśmy także na temat bieżącej współpracy gospodarczej” – powiedział Duda, przypominając, że oba kraje powołały wspólna izbę gospodarczą, a zaplanowane na wtorek spotkanie z jej przedstawicielami ma dotyczyć transformacji energetycznej i energii odnawialnych.

„Obydwoje akcentowaliśmy, że to jest wielkie wyzwanie” – powiedział. Zwrócił uwagę, że energetyka Estonii opiera się w większości na ropie naftowej „i tutaj transformacja także jest przyszłą koniecznością, tak samo jak dla nas koniecznością, w jakimś sensie dziejową, jest to, aby transformować naszą energetykę w kierunku z jednej strony większego udziału źródeł odnawialnych, ale także szukaniu nowych źródeł energii, które będą zapewniały stabilne dostawy”. Wskazał przy tym na zakupy skroplonego gazu ziemnego z USA.

Przypomniał, że Polska i Estonia zawarły porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Podkreślił znaczenie współpracy w ramach Trójmorza przy wymianie doświadczeń z transformacji cyfrowej, w której Estonia przoduje; wyraził przekonanie o dużym znaczeniu współpracy regionalnej w ramach UE.

Estonia docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckimi oraz w rozmowy o problemach Ukrainy

- mówiła z kolei Kersti Kaljulaid.

"Dzielimy wspólne zrozumienie na temat bezpieczeństwa regionalnego, kwestie związane z Rosją i współpracą transatlantycką. Wspólnie pracujemy w ramach NATO i UE" - powiedziała Kaljulaid. Jak dodała Estonia docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim, także na Łotwie.

Także bardzo doceniam to, jak zaangażowaliście się i współpracujecie, jeśli chodzi o dyskusję z Ukrainą, o problemach Ukrainy. Nasze dyskusje są niezwykle ważne, ponieważ musimy pokazywać solidarność wobec wszystkich partnerów zza wschodniej granicy

 - zaznaczyła.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kersti Kaljulaid #Andrzej Duda #Polska #Estonia #prezydent Estonii

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo