Kiedy Senat zajmie się KPO? Pęk zapowiada złożenie wniosku

Jutro złożymy wniosek o poszerzenie porządku najbliższych obrad Senatu o ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, jeśli uchwali ją Sejm - zapowiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

By The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26560922

Pęk wniosek ten zapowiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie z udziałem przewodniczącego KP PiS Ryszarda Terleckiego oraz rzecznik PiS Anity Czerwińskiej.

Senator przypomniał, że jeśli we wtorek Sejm uchwali ustawę o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, trafi ona do Senatu.

- Stąd mój apel do senatorów, do większości senackiej, do pana marszałka (Tomasza) Grodzkiego, ażeby jeżeli tak się zdarzy, że dzisiaj już sprawa zakończy się w Sejmie, Senat niezwłocznie przystąpił do procedowania tej ustawy

 - powiedział.

Pęk zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest trzydniowe posiedzenie Izby. Posiedzenie ma rozpocząć się w środę, 12 maja.

- Będziemy jutro z senatorem Markiem Martynowskim, przewodniczącym senackiego klubu PiS, składać wniosek do pana marszałka Grodzkiego o poszerzenie porządku obrad najbliższego Senatu właśnie o ustawę o zasobach własnych - poinformował.

Wicemarszałek odniósł się też do wtorkowego spotkania większości senackiej z przedstawicielami samorządów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, który jest podstawą do wypłaty środków z funduszu.

- Pragnę przypomnieć, że KPO był również w Senacie konsultowany - wskazał senator PiS.

Jak zaznaczył, specjalne spotkanie odbyło się na senackiej komisji i "nie cieszyło się jakimś wielkim zainteresowaniem senatorów Platformy Obywatelskiej".

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Marek Pęk #Senat RP #senat #krajowy plan odbudowy

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo