Niezwykły pomnik w Amsterdamie

Miasto Amsterdam postawiło pomnik z lustrem przy wejściu do Vondelparku w miejscu, gdzie podczas drugiej wojny światowej w okresie niemieckiej okupacji był napis „Żydom wstęp wzbroniony”.

Voldepark
By Dguendel - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67519994

4 maja Holandia obchodzi Dzień Pamięci. Pierwotnie był on związany jedynie z ofiarami hitlerowskiej okupacji, ale od 1961 roku przyjęto szerszą definicję i obecnie upamiętnia się wszystkie holenderskie ofiary wojen od czasu wybuchu II wojny światowej.

We wtorek, przy wejściu do popularnego Vondelpark w Amsterdamie, został odsłonięty pomnik nawiązujący do czasów okupacji niemieckiej. Jest to ogromne lustro z napisem „Sobibór – co robisz”.

Dziennik „De Telegraaf” informuje, że jest to inicjatywa artysty Nielsa van Deurena, który został zainspirowany przemówieniem króla Willema-Aleksandra podczas Dnia Pamięci 4 maja 2020 roku. „Sobibór rozpoczął się właśnie w Vondelpark znakiem zakazującym wstępu Żydom” - mówił wówczas monarcha.

„Pomnik nawiązuje do +odwracania wzroku+, niedostrzeganiu przez Holendrów tragedii holenderskich Żydów podczas drugiej wojny światowej”

- wyjaśnia van Deuren.

W 1940 roku niemieccy okupanci zakazali Żydom wstępu do części obiektów publicznych w Amsterdamie. Dwa lata później rozpoczęły się wywózki do obozów zagłady, takich jak Sobibór i Auschwitz, w których zginęło ponad 100 tys. Holendrów pochodzenia żydowskiego.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#pomnik

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo