Premier Morawiecki: Liczę, że dzisiejsze głosowanie odbędzie się ponad podziałami

- Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że projekt ustawy ws. ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE poprze także Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska.

fot. Adam Guz/KPRM

Dzisiaj po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

O porozumienie partyjne w tej sprawie pytany był na konferencji prasowej szef rządu.

- Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi

- oświadczył premier.

Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej.

- Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników

 - wskazał premier.

Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać".

- Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

#KPO #Krajowy Plan Odbudowy #Mateusz Morawiecki

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo