Smardze – smaczne grzyby wiosenne

Smardz jadalny – gatunek grzybów należący do rodziny smardzowatych. Są to bardzo smaczne grzyby. Sprawdzają się zarówno gdy przygotujemy potrawę ze świeżo zebranych, jak i z suszonych. Kwiecień i początek maja to czas kiedy wyrastają i można ich szukać. W Polsce są pod ochroną jednak po zmianach w przepisach z 2014 można już zbierać je ze stanowisk sztucznych czyli np. we własnych ogrodach, szkółkach leśnych, parkach czy innych terenach uprawianych przez człowieka.

smardz
Holger Krisp; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Smardze lubią wyrastać właśnie tam gdzie glebę nawożono korą np. w parkach czy przydomowych ogródkach. Dalej jednak obowiązuje zakaz zbierania tych grzybów na dzikich stanowiskach. Rosną przeważnie na terenach górskich i podgórskich, wzdłuż potoków i wśród lepiężników. Chętnie pojawiają się tam gdzie było składowane lub obrabiane drewno drzew iglastych, na polanach gdzie zwozi się pnie świerkowe z lasów i w tartakach. Na nizinach rosną w lasach łęgowych pod topolą białą. Smardze jadalne lubią towarzystwo roślin różowatych i bywa, że pojawiają się w sadach owocowych np. pod jabłoniami.Występują też w lasach liściastych i mieszanych, na łąkach, często pod jesionami, czasami na wysypiskach porośniętych zielenią, na nawożonych glebach. 

Owocniki są jadalne, opisywane jako cenne pod względem spożywczym, smaczne, przydatne do obróbki zarówno świeże jak i suszone, jednak w stanie surowym toksyczne dla człowieka. 

Główka ma przeważnie wysokości 3–10 cm i 3–7 cm średnicy, barwy beżowej lub ochrowej (czasami szara lub prawie czarna), o owalnym lub stożkowatym pokroju (pusta w środku), przyrośnięta do trzonu, z nieregularnymi alweolami (wnękami) na powierzchni, między którymi żeberka ułożone są w sposób niewyróżniający żadnego kierunku.

Trzon długości 2–6 cm i 2–4 cm średnicy. Barwy kremowej, żółtej lub białawy, pusty w środku, o powierzchni chropowatej lub ziarnistej. U dojrzałych owocników podstawa trzonu jest rozszerzona i pofałdowana. Miąższ białawy, kruchy, o woskowatej konsystencji, łagodnym smaku i korzennej woni. Zarodniki eliptyczne, gładkie o powierzchni często pokrytej kropelkami. Wysyp zarodników jest barwy żółtoochrowej.

Gatunki podobne:

piestrzenica kasztanowata i piestrzenica olbrzymia – mają główkę nie tak wydłużoną, ale szeroką i mózgowato pofałdowaną, są to grzyby trujące

smardz grubonogi – jest większy i ma gruby trzon, który ponadto jest górą ziarnisty i brodawkowaty.

Można je zbierać na terenach nie objętych ochroną,  można  wybrać się na Słowację, do Czech albo na Węgry. W tych krajach ten gatunek nie jest chroniony, można je kupić za pośrednictwem certyfikowanej, legalnej hodowli.

Jak przygotować grzyby do spożycia? 

W przypadku grzybów suszonych można liczyć na jeszcze bardziej wyrazisty aromat. Suszenie odbywa się w zasadzie tak samo, jak w przypadku borowików lub maślaków.
Te szlachetne grzyby, które, według znawców, smakują nawet lepiej niż cenione w Polsce prawdziwki i podnoszą walory smakowe wielu potraw. 

Te wiosenne gatunki są bardzo aromatyczne i jednocześnie delikatne. Smardze trzeba bardzo dokładnie oczyścić. Ich główki często są pokryte piaskiem lub ziemią a w środku pustych owocników lubią chować się owady. Przed przygotowaniem nie moczymy ich a tylko szybko opłukujemy i osączamy dokładnie. Smardze są delikatne więc nie wymagają długiej obróbki cieplnej - na patelni. 
Możemy na wiele sposobów używać smardzów: do sosu, makaronu, risotto, omletu, jajecznicy.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Smardze #poradnik

ps
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo