Koniec artystycznej pralni pieniędzy

  

Polska wprowadza kolejne zmiany przepisów w zakresie walki z praniem brudnych pieniędzy, dostosowując się do unijnego prawodawstwa. Już niedługo transakcje powyżej 10 tys. euro będą musiały zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej galerie dzieł sztuki i domy aukcyjne.

Wszystko dlatego, że handel obrazami czy rzeźbami to od lat doskonały sposób na wypranie pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. W Polsce skala tego problemu jest trudna do oszacowania. W Warszawie działa przynajmniej kilka osób, które trudnią się tym procederem od lat, legalizując w ten sposób pieniądze np. rosyjskich oligarchów czy międzynarodowych handlarzy narkotyków. Problem jest poważny, na co zwróciła uwagę Komisja Europejska. Środki pochodzące z rynku dzieł sztuki były bowiem wykorzystywane także do finansowania terroryzmu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts