Przyłębska: Powinniśmy funkcjonować we wspólnocie

„Powinniśmy funkcjonować we wspólnocie, bo bez tej wspólnoty zorganizowanej, lojalnej, solidarnej, jako naród, jako państwo nie jesteśmy w stanie przetrwać i chronić naszych obywateli” - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak dodała, Konstytucja 3 Maja pokazała, że Polska jako pierwsza zbudowała coś, co było wyjątkowe.

Julia Przyłębska
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Bardzo często mówi się, że są ugruntowane demokracje w Europie. Polskę często traktuje się jako kraj o świeżej, takiej jeszcze nieugruntowanej demokracji. A to nieprawda, bo właśnie Konstytucja 3 Maja pokazała, że Polska jako pierwsza zbudowała coś, co można powiedzieć, że było wyjątkowe, bo nie było zbudowane przy pomocy szabli, armat, tylko na bazie konsensusu.
- oceniła w poniedziałek prezes TK Julia Przyłębska w TVP Info.

Jak dodała „powinniśmy zawsze pamiętać, że mamy olbrzymie dziedzictwo narodowe, którego nie powinniśmy się wstydzić, powinniśmy odejść od tej „pedagogiki wstydu”, od tego co przez lata było dla nas pewnym brzemieniem”.

Powinniśmy się z tego wyzwolić i pamiętać, że jesteśmy pełnowartościowym członkiem wspólnoty europejskiej, że wnieśliśmy do tej wspólnoty pierwszą pisaną konstytucję.
- zaznaczyła Przyłębska.

Jednocześnie prezes Trybunału Konstytucyjnego zaapelowała „do odpowiedzialności wszystkich polityków, zarówno krajowych, jak i europejskich”.

TK nie jest Trybunałem Julii Przyłębskiej. (...) To jest Trybunał, który został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję. Składa się z 15 niezależnych i niezawisłych sędziów. Każdy z tych sędziów ma jeden głos, a głos prezesa jest równoważny z innymi. Jest to 15 odważnych sędziów, którzy codziennie poddawani są olbrzymiej presji, właściwie niespotykanej chyba w żadnym z krajów UE. To co w tej chwili dzieje się, jeśli chodzi o próbę ingerowania w orzekanie TK właśnie poprzez różne groźby, poniżania, podważenie statusu sędziów, w mojej ocenie jest bezprecedensowe, nie powinno mieć miejsca i świadczy źle nie o sędziach TK, tylko o wszystkich którzy takich rzeczy się dopuszczają.
- mówiła prezes TK.

Jednocześnie prezes Przyłębska podkreśliła, że „absolutnie TK nie ma w zamyśle doprowadzenia do polexitu”. 

Trybunał po prostu orzeka o zgodności prawa, również zgodności prawa europejskiego, z polską konstytucją, z tego prostego powodu, że konstytucja nakłada na niego taki obowiązek i mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem.
- mówiła.

Trybunał 13 maja ma kontynuować rozpoczętą w końcu kwietnia rozprawę ws. wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce - chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pytanie do TK zadała ta Izba.

Ta bezprecedensowa, niesprawiedliwa, narracyjna nagonka w stylu ponowoczesnej narracji, którą w tej chwili mamy powoduje, że polski TK jest pod szczególną presją i dumna jestem z moich kolegów sędziów, że tej presji nie ulegają (...), że sędziowie orzekają i dzielnie stoją na straży praw Rzeczpospolitej, bo czują, że wykonują swoje zadanie dla suwerena, dla narodu.
- zaznaczyła Przyłębska.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVP Info

#Trybunał Konstytucyjny #Julia Przyłębska #Unia Europejska

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo