Ostrożnie z chimerami

  

Jeśli powstaną techniki pozwalające skutecznie tworzyć różnego rodzaju chimery ludzko-zwierzęce i utrzymywać ich rozwój, to natychmiast pojawi się pokusa, by rozwijać je dalej.

Małpio-ludzkie chimery to już nie koszmar, lecz rzeczywistość. Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych wstrzyknęli ludzkie komórki macierzyste do embrionów naczelnych i hodowali embrionalne chimery przez dwadzieścia dni. Powód? Jak zapewniają uczeni, chodzi tylko o to, by dać sobie szansę wglądu w biologię rozwoju, a także przetestować nowe możliwości dla transplantologii czy opracowania leków. „Ponieważ nie jesteśmy w stanie przeprowadzić pewnych typów eksperymentów na ludziach, ważne jest, abyśmy dysponowali lepszymi modelami, aby dokładniej badać i rozumieć ludzką biologię” – podkreśla Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute w Kalifornii. Większość z dwustu małpich zarodków, do których wprowadzono ludzkie komórki macierzyste, obumarła w ciągu kilkunastu dni, a okres dwudziestu dni przetrwały jedynie trzy. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju badania budzą poważne wątpliwości moralne. I to nie tylko wśród ludzi wierzących, dla których jest to ingerowanie w naturę stworzenia, lecz także wśród niewierzących, którzy powinni mieć świadomość, że tego rodzaju badania mogą doprowadzić do niekontrolowanej przez nikogo zmiany natury ludzkiej. To właśnie dlatego nawet skądinąd przychylne rozmaitym badaniom media liberalne stawiają pytanie, czy nie powinny powstać jednak jasne zapisy chroniące ludzkie dziedzictwo genetyczne przed takimi badaniami? Czy nie jest konieczny zakaz prowadzenia tego rodzaju badań z użyciem ludzkiego materiału genetycznego? Jest jasne, że jego wprowadzenie i wyegzekwowanie nie jest proste, ale… jeśli tego nie zrobimy teraz, to z czasem będzie to coraz trudniejsze. Jeśli powstaną techniki pozwalające skutecznie tworzyć różnego rodzaju chimery ludzko-zwierzęce, a także utrzymywać ich rozwój, to natychmiast pojawi się pokusa, by rozwijać je dalej. A wtedy – niemal na pewno – znajdą się lepsze lub gorsze argumenty naukowe, by to robić. Aż wreszcie przekroczymy granicę, z której bardzo trudno będzie już zawrócić. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts