Nasza relacja z Watykanu: Dziś wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

  

W Bazylice Świętego Piotra zakończyła się Msza św. w intencji wyboru papieża. Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, który przewodniczył liturgii zaapelował do wiernych o modlitwę, „aby Pan obdarował nas papieżem, który obejmie szlachetną misję z hojnym sercem”. Na placu Św. Piotra zbiera się coraz więcej osób.

W uroczystej liturgii pro eligendo Papa uczestniczyli wszyscy kardynałowie zgromadzeni w Watykanie. Podczas Mszy św. w intencji wyboru papieża kardynał Sodano wyraził również w imieniu całego Kolegium Kardynalskiego wdzięczność wobec Benedykta XVI za jego posługę i nazwał jego pontyfikat „świetlanym”.

- Pragniemy podziękować Ojcu, który jest w Niebie za pełną miłości troskę, jaką otacza zawsze swój Święty Kościół, a w szczególności za świetlany pontyfikat, jakim obdarzył nas poprzez życie i dzieła 265. następcy Piotra, umiłowanego i czcigodnego papieża Benedykta XVI, wobec którego ponawiamy w tym momencie naszą głęboką wdzięczność – mówił kard. Sonado. Po tych słowach w bazylice rozległy się gromkie brawa.Homilię kardynał Sodano zakończył natomiast wezwaniem do modlitwy o to, „aby Pan obdarował nas Papieżem, który obejmie szlachetną misję z hojnym sercem”.

Ostatnie obrzędy przed konklawe rozpoczną się o godz. 16:30 kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego i wyruszą w uroczystej procesji do Kaplicy Sykstyńskiej, śpiewając hymn Veni Creator. Tam wszyscy elektorzy złożą przysięgę, zobowiązując się do zachowania wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża, a wszystkie osoby nie biorące udziału w konklawe będą musiały opuścić Kaplicę Sykstyńską. Z watykańskich statystyk wynika, że ostatnich papieży wybierano w trakcie konklawe najczęściej w ciągu 2-3 dni.Trudno się zatem dziwić, że do Rzymu ściągają rzesze wiernych z całego świata, którzy pragną znajdować się na placu św. Piotra w momencie ogłoszenia „Habemus Papam”. Konklawe wzbudza także spore zainteresowanie mediów na całym świecie. Dotychczas akredytowało się już ponad 5 tys. dziennikarzy.

- Myślę, że jest to wyjątkowy moment w historii Kościoła, ale też świata. Wszyscy chcą tu być, czy to media katolickie, czy nie, są zainteresowane w relacjonowaniu tego co się tutaj dzieje - mówi w rozmowie z niezalezna.pl Maria João Costa, portugalska dziennikarka katolickiego radia „Renascença”.

Kliknij w obrazek poniżej i zobacz relację naszych reporterów z Watykanu:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wyjątkowy apel metropolity krakowskiego. "Pomóżmy odbudować Notre Dame. To symbol chrześcijaństwa"

abp Marek Jędraszewski / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Z apelem o modlitwę i włączenie się w akcję Caritas Polska, która ma na celu pomoc w odbudowaniu katedry Notre Dame, zwrócił się w niedzielę wielkanocną metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jak podkreślił, katedra paryska jest symbolem chrześcijaństwa.

Arcybiskup przewodniczył mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu. Pod koniec uroczystości zwrócił się z "serdecznym apelem" o modlitwę i przyłączenie się do akcji Caritas Polska, polegającej na pomocy materialnej na rzecz odbudowy katedry Notre Dame. Pomoc można przekazać za pośrednictwem SMS-ów oraz wpłacając środki na konto Caritas Polska. Wcześniej o przyłączenie się do akcji zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jędraszewski jest wiceprzewodniczącym KEP.

"Katedra jest pod wieloma względami bliska naszemu sercu. To symbol chrześcijaństwa, korzeni chrześcijaństwa we Francji i Europie"

– mówił metropolita i dodał, że katedra paryska jest miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii, także polskiej.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że wkrótce rozpoczną się obchody stulecia urodzin Jana Pawła II (Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r.) Przy tej okazji metropolita przywołał dwa utwory Karola Wojtyły. Ich treść koresponduje z tematyką Wielkanocy, zmartwychwstania i ojczyzny.

Z okazji świąt abp Jędraszewski życzył, aby odczytywać tajemnicę przechodzenia od śmierci do życia, i aby to "przechodzenie" było pełne pokoju w dni świąteczne i kolejne, by było "pełne pokoju, który przynosi nam Chrystus, pełne radości, bo zmartwychwstał, pełne nadziei, bo przyjdzie w chwale".

W wygłoszonej w niedzielę wielkanocną homilii metropolita krakowski przywołał liczne teksty z Pisma Świętego, opisujące zmartwychwstanie i postawę świętych Piotra i Pawła.

"W dzień zmartwychwstania pańskiego wpatrujemy się w świętych Piotra i Pawła – filary i światła Kościoła. Na ich wierze, świadectwie budujemy swoja wiarę w to, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał"

– mówił metropolita krakowski.

Jak podkreślił, swoją wiarę budujemy właśnie poprzez udział w eucharystii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl