W Bazylice Świętego Piotra zakończyła się Msza św. w intencji wyboru papieża. Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, który przewodniczył liturgii zaapelował do wiernych o modlitwę, „aby Pan obdarował nas papieżem, który obejmie szlachetną misję z hojnym sercem”. Na placu Św. Piotra zbiera się coraz więcej osób.

W uroczystej liturgii pro eligendo Papa uczestniczyli wszyscy kardynałowie zgromadzeni w Watykanie. Podczas Mszy św. w intencji wyboru papieża kardynał Sodano wyraził również w imieniu całego Kolegium Kardynalskiego wdzięczność wobec Benedykta XVI za jego posługę i nazwał jego pontyfikat „świetlanym”.

- Pragniemy podziękować Ojcu, który jest w Niebie za pełną miłości troskę, jaką otacza zawsze swój Święty Kościół, a w szczególności za świetlany pontyfikat, jakim obdarzył nas poprzez życie i dzieła 265. następcy Piotra, umiłowanego i czcigodnego papieża Benedykta XVI, wobec którego ponawiamy w tym momencie naszą głęboką wdzięczność – mówił kard. Sonado. Po tych słowach w bazylice rozległy się gromkie brawa.Homilię kardynał Sodano zakończył natomiast wezwaniem do modlitwy o to, „aby Pan obdarował nas Papieżem, który obejmie szlachetną misję z hojnym sercem”.

Ostatnie obrzędy przed konklawe rozpoczną się o godz. 16:30 kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego i wyruszą w uroczystej procesji do Kaplicy Sykstyńskiej, śpiewając hymn Veni Creator. Tam wszyscy elektorzy złożą przysięgę, zobowiązując się do zachowania wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża, a wszystkie osoby nie biorące udziału w konklawe będą musiały opuścić Kaplicę Sykstyńską. Z watykańskich statystyk wynika, że ostatnich papieży wybierano w trakcie konklawe najczęściej w ciągu 2-3 dni.Trudno się zatem dziwić, że do Rzymu ściągają rzesze wiernych z całego świata, którzy pragną znajdować się na placu św. Piotra w momencie ogłoszenia „Habemus Papam”. Konklawe wzbudza także spore zainteresowanie mediów na całym świecie. Dotychczas akredytowało się już ponad 5 tys. dziennikarzy.

- Myślę, że jest to wyjątkowy moment w historii Kościoła, ale też świata. Wszyscy chcą tu być, czy to media katolickie, czy nie, są zainteresowane w relacjonowaniu tego co się tutaj dzieje - mówi w rozmowie z niezalezna.pl Maria João Costa, portugalska dziennikarka katolickiego radia „Renascença”.

Kliknij w obrazek poniżej i zobacz relację naszych reporterów z Watykanu: