Przewodnicząca Seimasu: Na Litwie nie ma pełnej zgody co do Konstytucji 3 Maja

- Na Litwie nie ma zgody co do Konstytucji 3 Maja. Pojawiają się głosy, że jest to zmniejszanie suwerenności Litwy. Jest jednocześnie pogląd, który głosi, że jest to wspólne dziedzictwo - powiedziała dzisiaj przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Viktoria Czmilyte-Nielsen.

sejm.gov.pl (screenshot)

Podczas uroczystego, polsko-litewskiego zgromadzenia posłów i senatorów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Czmilyte-Nielsen powiedziała, że "to była współczesna pierwsza spisana konstytucja w Europie i druga na świecie".

- Wówczas byliśmy pierwszymi w promowaniu procesów konstytucyjnych, które później stały się szlakami głównymi dla innych

 - podkreśliła.

Dodała, że "na Litwie nie ma pełnej zgody co do Konstytucji 3 Maja".

- Pojawiają się głosy, że jest to zmniejszanie suwerenności Litwy. Jest jednocześnie pogląd, który głosi, że jest to wspólne dziedzictwo - powiedziała.

- Patrząc z punktu widzenia politycznego, nie przeszkadza to nam, by świętować wspólnie 230. rocznicę tego faktu historycznego - podkreśliła przewodnicząca litewskiego Sejmu.

Czmilyte-Nielsen zaznaczyła, że "dzisiaj, w czasach wyzwań i zagrożeń bardzo ważne jest, by akcentować wspólne działanie". Stwierdziła też, że "niemniej ważny" jest art. 11 Konstytucji 3 Maja, który głosił, że "suwerenności kraju nie broni król z wojskiem, ale każdy obywatel".

- Po wejściu wojsk rosyjskich w 1792 r. te idee były bronione. Działajmy wspólnie razem - podsumowała.

Uroczyste zgromadzenie Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasu to jeden z elementów poniedziałkowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W ich ramach zapowiedziana została także m.in. debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Viktoria Czmilyte-Nielsen #230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja #Konstytucja 3 Maja

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo