Słynny transpłciowy sportowiec sprzeciwia się gender. "Musimy chronić żeńskie sporty"

Caitlyn Jenner, transpłciowa kobieta i były olimpijczyk, odniósł się do kwestii gender w sporcie. Jego zdaniem mężczyźni podający się za kobiety nie powinni być dopuszczani do konkurencji sportowych dla kobiet gdyż jest to niesprawiedliwe.

Web Summit, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

W USA kwestia transpłciowych kobiet w kobiecych sportach jest jednym z ważniejszych linii frontu wojny kulturowej. Większość lewicy, przede wszystkim środowiska LGBT, uważają, że jeśli jakiś mężczyzna uważa się za kobietę, to nią jest, a tym samym nic nie powinno stać na przeszkodzie temu, żeby mógł korzystać z np. damskich toalet czy szatni, ale także aby mógł wystartować w zawodach sportowych razem z prawdziwymi kobietami. 

Prawica uważa natomiast, że jest to niesprawiedliwe. Zwracają uwagę na to, że z racji odmiennej budowy fizycznej w większości konkurencji sportowych mężczyźni mają naturalną przewagę nad kobietami, co było przecież powodem segregacji płciowej w sporcie. Zauważają, że transpłciowa kobieta, nawet jeśli przeszła kurację hormonalną, nie pozbywa się w magiczny sposób tej przewagi, więc startujące w tych samych zawodach prawdziwe kobiety są na z góry przegranej pozycji. Co ciekawe identycznie uważa wiele feministek, tzw. terfek – od skrótu oznaczającego „radykalne feministki wykluczające transów”.

Sprawa wbrew pozorom nie jest błaha. Najwięcej kontrowersji budzi bowiem sprawa udziału transpłciowych kobiet w sporcie szkolnym. Ten jest w USA niezwykle popularny. Każda uczelnia ma swoje drużyny sportowe, których rozgrywki niejednokrotnie budzą większe emocje niż rozgrywki zawodowców. Aby przyciągnąć zdolnych sportowców uczelnie te oferują stypendia sportowe, przez co dla wielu biedniejszych Amerykanów są one jedyną realną szansą na zdobycie wyższego wykształcenia. Krytycy gender w sporcie zwracają uwagę, że jeśli dopuści się do żeńskiego sportu transpłciowe kobiety, to w praktyce prawdziwe kobiety nie będą miały szans na zdobycie takiego stypendium. Z tego powodu w niektórych rządzonych przez prawicę stanach przyjmowane są zasady, które wykluczają transpłciowców z udziału w takich zawodach.

Caitlyn Jenner to jedna z najsłynniejszych transpłciowych kobiet na świecie. Jeszcze jako Bruce skończył studia dzięki stypendium dla futbolistów, po czym skoncentrował się na lekkoatletyce. Okazał się bardzo zdolnym sportowcem w wielu różnych dyscyplinach, zakwalifikował się nawet do NBA, chociaż nigdy nie wystąpił w tej lidze. Największą sławę sportową przyniósł mu jednak udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, gdzie zdobył złoty medal w dziesięcioboju lekkoatletycznym. Od 2007 roku brał udział w popularnym reality show Z Kamerą Wśród Kardashianów gdyż był wtedy mężem Kristen Kardashian. W 2015 roku przyznał, że zawsze czuł się kobietą i rozpoczął proces zmiany płci. Obecnie dyskontuje swoją popularność startując – jako Republikanin – w wyborach na gubernatora Kalifornii po ewentualnym odwołaniu w referendum obecnego.

Jenner odniosła się do tej głośnej sprawy w wywiadzie dla plotkarskiego portalu TMZ. Powiedziała im, że jej zdaniem transpłciowe kobiety nie powinny brać udziału w żeńskich konkurencjach sportowych, zwłaszcza jeśli chodzi o szkolny sport.

- To kwestia sprawiedliwości, dlatego sprzeciwiam się biologicznym chłopcom którzy są transami startującym w żeńskich zawodach sportowych w szkołach

- powiedziała - „To po prostu nie jest sprawiedliwe i musimy chronić żeńskie sporty w naszych szkołach”. 

Jenner została członkiem Partii Republikańskiej na długo przed zapowiedzianym startem w kalifornijskich wyborach, ale otwarcie przyznaje się do tego, że jest konserwatystą wyłącznie w kwestiach gospodarczych, a w kwestiach społecznych i obyczajowych zdecydowanie bliżej jej do liberałów. Jej stanowisko w temacie gender w sporcie jest jednak zgodne ze stanowiskiem większości innych Republikanów.

Już w pięciu stanach prawica wprowadziła przepisy chroniące prawdziwe kobiety przed konkurencją z transpłciowymi kobietami. Ostatnim była Zachodnia Wirginia, gdzie gubernator Jim Justice podpisał odpowiednią ustawę pomimo groźby bojkotu ze strony Narodowego Stowarzyszenia Szkolnej Atletyki (NCAA). Wcześniej takie przepisy przyjęły Alabama, Arkansas, Tennessee i Mississippi, a gubernator Południowej Karoliny Kristi Noem wydała w tym temacie rozkaz prezydencki. Następna na liście będzie Floryda, gdzie ustawa przeszła już przez Kongres a gubernator DeSantis zapowiedział, że niezwłocznie ją podpiszę. W wielu innych stanach też trwają prace nad podobnymi ustawami. 

 

Źródło: TMZ

Wiktor Młynarz
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo