Poradnik ogrodnika: Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie północnej Afryki, w całej Europie, Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce jest rośliną pospolitą. Roztarte w ręce liście dąbrówki działają łagodząco i antyalergicznie na ślady po ukąszeniach owadów. Ponadto działa antyseptycznie – przykładamy na stłuczone kolana, siniaki, czy otarcia.

dąbrówka rozłogowa
G. Edward Johnson; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Dawniej uznawana była za roślinę leczniczą, obecnie pod tym względem nieco zapomniana. Jednak zielarze potrafią przyrządzać z niej maści na różne choroby skóry. Jest również kilka ogrodowych odmian tej rośliny.

Tworzy kępy o wysokości do 30 cm. Ma płożące, zakorzeniające się nadziemne rozłogi, o długości do 30 cm.
Łodyga prosto wzniesiona, pojedyncza, o wysokości 15–30 cm. W dolnej części naga, w środkowej i górnej owłosiona, przeważnie na dwóch przeciwległych bokach. Jest czworokanciasta, zielona do czerwonawej.

Liście zebrane w rozetę. Odwrotnie jajowate, trwałe, ogonkowe, całobrzegie lub płytko karbowane. Liście łodygowe naprzeciwległe, krótkoogonkowe. Ciemnozielone, u odmian ogrodowych do czerwonopurpurowych.

Kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi, ułożone w 4–12 kwiatowe pozorne okółki. Kwiaty wyrastają z przysadek w kształcie liści, mają krótkie szypułki, dzwonkowaty i szorstko owłosiony kielich. Korona niebieskofioletowa, sporadycznie różowa lub biała, z górną wargą krótszą, dolną większą, trójklapową, zwisającą. W środku kwiatu 2 dwusilne pręciki i pojedynczy słupek z czterokomorową zalążnią i dwudzielnym znamieniem. Pręciki mają owłosione nitki i znacznie wystają z rurki korony.
Owoce jajowate, pomarszczone rozłupki. Krótki korzeń główny, rozgałęzione korzenie boczne.

Kwitnie od maja do sierpnia. Nasiona roznoszone są przez mrówki. Roślina miododajna, duży, złocistego koloru miodnik znajduje się przy nasadzie zalążni. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, chociaż dość dobrze radzi sobie w cieniu. Rośnie w lasach liściastych, na glebach świeżych, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne. W górach występuje po regiel górny. Jest podstawowym źródłem nektaru dla motyli dostojki eufrozyny i dostojki selene.

Roślina ozdobna. Nadaje się na skalniaki i jako roślina okrywowa. Czerwonopurpurowe liście odmian ogrodowych ładnie komponują się z innymi roślinami. Roślina okrywowa – porasta zacienione, trudno dostępne miejsca, także skarpy, przez co chroni glebę przed osuwaniem i erozją. Dąbrówka rozłogowa jest proponowana jako jedna z roślin stanowiących florę tzw. "zielonego dachu".

Rozmnaża się jesienią, przez podział kęp. Jest w pełni mrozoodporna. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Rośnie szybko. Jest jednak bardzo ekspansywna – tworząc rozłogi wkrótce może zagłuszyć inne rośliny. Aby do tego nie dopuścić należy systematycznie usuwać te rozłogi i nadmiar ciągle pojawiających się nowych kęp rośliny.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Dąbrówka rozłogowa #poradnik

ps
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo