Tradycyjne bicie rekordu w Świnoujściu. Na latarni morskiej załopotała potężna flaga!

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopotała w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej licząca 640 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów. - Cała operacja przebiegła sprawnie - powiedział prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk.

twitter.com/@ZMPSiS

"Flaga została wciągnięta na latarnię przed południem" – powiedział prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk.

"Cała operacja przebiegła sprawnie. Największe problemy przy wciąganiu tak potężnej flagi stanowi silny wiatr, ale warunki pogodowe były na szczęście dobre i udało się umieścić ją na latarni bez problemu"

– dodał.

Wciągnięta na latarnię flaga liczy 640 metrów kwadratowych powierzchni i tym samym udało się pobić rekord księgi Guinnessa w wielkości powiewającej flagi w barwach narodowych – powiedział Piwowarczyk. Jak dodał, to największa powiewająca flaga na świecie.

Flaga widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

"Pierwszą biało-czerwoną flagę na latarni morskiej w Świnoujściu zawiesił polski latarnik w 1947 r. po przejęciu jej od sowieckiego garnizonu"

– powiedział Piwowarczyk. Jak dodał, "flaga miała wtedy odstraszać szabrowników i była znakiem obecności polskiej administracji morskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku".

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Zbudowana w 1857 r. ma wysokość 68 metrów i cały czas stoi straży bezpieczeństwa wrót Odry i Polski.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#flaga #rekord #biało-czerwona #Świnoujście #Polska

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo