Następna wielka wojna będzie „zupełnie inna”. Szef Pentagonu ostrzega przed nowymi zagrożeniami

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ostrzegł szczególnie przed pojawiającymi się zagrożeniami cybernetycznymi i kosmicznymi, a także perspektywą znacznie większych wojen. Jego uwagi budzą obawy związane z rosnącą asertywnością militarną Chin.

pixabay.com/12019

W swoim pierwszym poważnym przemówieniu jako sekretarz obrony USA Lloyd Austin wezwał w piątek do „nowej wizji” amerykańskiej obrony, ostrzegając, że przyszłe konflikty będą w niewielkim stopniu przypominać „stare wojny”. 

„Sposób, w jaki będziemy walczyć w następnej dużej wojnie, będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w poprzedniej”

- powiedział Austin podczas podróży do US Pacific Command w Pearl Harbor na Hawajach. 

„Nie możemy przewidzieć przyszłości” - dodał. „Potrzebujemy więc odpowiedniego połączenia technologii, koncepcji operacyjnych i możliwości - wszystko to połączone w sieciowy sposób, który jest tak wiarygodny, tak elastyczny i tak potężny, że zatrzyma każdego przeciwnika”. 

Austin, który upamiętnił przybycie admirała Johna Aquilino jako nowego dowódcy amerykańskiego dowództwa Indo-Pacyfiku, wezwał Waszyngton do wykorzystania postępu technologicznego w obliczu pojawiających się zagrożeń cybernetycznych i kosmicznych oraz perspektyw większych wojen. 

Wyróżnił obliczenia kwantowe, sztuczną inteligencję i tak zwane przetwarzanie brzegowe, które przyspiesza czas reakcji, umożliwiając przetwarzanie i udostępnianie danych podczas ich gromadzenia. 

Pośród obaw związanych z szybką modernizacją wojskową Chin i ich agresywnym rozwojem, Austin ostrzegł, że wojsko USA nie może być usatysfakcjonowane przekonaniem, że ma najsilniejsze i najbardziej zdolne siły zbrojne na świecie - „nie w czasie, gdy nasi potencjalni przeciwnicy bardzo celowo starają się osłabić naszą przewagę”. 

Szef Pentagonu nie wymienił Chin z nazwy. Jednak w innym przemówieniu ustępujący dowódca amerykańskiego dowództwa Indo-Pacyfiku adm. Philip Davidson powtórzył swoje twierdzenie, że Chiny stosują „zgubne” zachowanie, aby zakwestionować dominację Stanów Zjednoczonych w regionie. 

Davidson otwarcie wyrażał swoje obawy, że Pekin może potencjalnie próbować przejąć Tajwan siłą w ciągu kilku lat. Analitycy obrony zauważyli, że Chiny przyspieszyły w ostatnich latach budowę szerokiej gamy wyrafinowanego uzbrojenia i wykazały bardziej agresywne zachowanie w swoich roszczeniach dotyczących spornych obszarów Morza Południowochińskiego. 

Z drugiej strony Stany Zjednoczone od dwóch dekad koncentrują się na walce z ekstremistycznymi grupami, takimi jak Al-Kaida w Afganistanie, a ostatnio z grupą „Państwa Islamskiego” (IS) w Iraku i Syrii. 

Podczas piątkowego przemówienia szef Pentagonu odniósł się również do obietnicy prezydenta USA Joe Bidena, że dyplomacja będzie na pierwszym miejscu w amerykańskiej polityce zagranicznej. Austin powiedział, że wojsko USA powinno zapewnić dźwignię, którą dyplomaci mogą wykorzystać, aby zapobiec konfliktom.

„Wojsko USA nie ma się wyróżniać, ale wzmacniać amerykańską dyplomację i rozwijać politykę zagraniczną, która wykorzystuje wszystkie nasze instrumenty władzy narodowej”

- powiedział. 

Przemówienie Austina miało miejsce, gdy USA i NATO rozpoczęły bezwarunkowe wycofywanie się z Afganistanu. Krytycy twierdzą, że wycofanie się nie zakończy wewnętrznego konfliktu w tym kraju ani nie wygasi groźby terroryzmu. 

 Źródło: niezalezna.pl, Deutsche Welle,

 

#wojna #zagrożenia cybernetyczne #kosmos #militaria

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo