10. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

"Jan Paweł II jest błogosławiony" - te słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas beatyfikacji polskiego papieża wywołały entuzjazm setek tysięcy osób z całego świata uczestniczących w mszy na placu Świętego Piotra. W sobotę mija 10. rocznica tego wydarzenia.

Jan Paweł II
Autorstwa Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38478464

Beatyfikacja Jana Pawła II była jednym z największych wydarzeń w historii Kościoła, podobnie jak jego uroczystości pogrzebowe w 2005 roku.

Szacuje się, że na mszę beatyfikacyjną przybyło ponad milion osób ze wszystkich kontynentów; wśród nich około 300 tysięcy Polaków. Ci, którzy nie zmieścili się na placu przed bazyliką w Watykanie, obserwowali uroczystości w innych punktach Rzymu.

Benedykt XVI, który przewodniczył mszy, powiedział w homilii 1 maja 2011 roku:

"Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu".

"Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony" - dodał papież.

"Człowiek drogą Kościoła"

Benedykt XVI mówił, że Karol Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej "przynosząc ze sobą głęboką refleksję nad konfrontacją pomiędzy marksizmem i chrześcijaństwem, skupioną na człowieku".

"Jego przesłanie brzmiało: człowiek jest drogą Kościoła, a Chrystus jest drogą człowieka" - wskazywał papież Ratzinger. Wyraził przekonanie, że jego poprzednik "na nowo ukierunkował chrześcijaństwo ku przyszłości, Bożej przyszłości, wykraczającej poza historię, lecz również w niej zakorzenionej".

"Ten ładunek nadziei, który w pewien sposób został zawłaszczony przez marksizm oraz ideologię postępu, słusznie oddał on chrześcijaństwu"

- zauważył.

Rekordowo krótki proces kanoniczny

Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II miesiąc po jego śmierci, uchylając tym samym wymóg 5-letniego okresu oczekiwania. Proces kanoniczny trwał rekordowo krótko.

Po beatyfikacji grób papieża został przeniesiony z Grot Watykańskich do bazyliki Świętego Piotra; do kaplicy św. Sebastiana, w pobliżu Piety Michała Anioła.

Trzy lata po beatyfikacji, 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym przez Franciszka, w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#kościół #beatyfikacja #Jan Paweł II

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo