Początkowo myślał, że to złom. Niesamowite odkrycie na trasie biegu przełajowego

Na niesamowite znalezisko natknął się Szwed, przygotowujący trasę biegu na orientację w lesie w okolicach Goeteborga. To, co początkowo uznał za złom, okazało się... skarbem z epoki brązu.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Free-Photos

- Myślałem, że to wyrzucony przez kogoś złom, ale nie przypuszczałem, że jest aż tak stary - stwierdził Tomas Karlsson, który przypadkowo na znalezisko natrafił nieopodal miejscowości Alingsas.

Przedmioty wystawały z ziemi obok głazów, prawdopodobnie zostały wykopane przez zwierzęta.

Składający się z 50 elementów, m.in. naszyjników, spinek oraz ozdób na stopy skarb zaprezentowano na konferencji prasowej zorganizowanej przez region Vaestergoetaland.

- Zbiór jest w znakomitym stanie. Można nawet zastanawiać się, czy są to oryginały, czy kopie - zauważa archeolog Mats Hellgren.

Inny ekspert prof. Johan Ling podkreśla, że większość przedmiotów należała do kobiety lub kobiet o wysokim statusie społecznym z epoki brązu. Według jednej z hipotez mogły zostać złożone po pogrzebie nieopodal miejsca pochówku, aby mogły służyć zmarłym w ich kolejnym życiu.

Biżuteria, zanim trafi do muzeum, poddana zostanie dalszym badaniom.

W Szwecji każdy, kto znajdzie przedmiot mogący mieć wartość historyczną, jest zobowiązany powiadomić policję lub lokalne władze, gdyż według prawa jest on własnością państwa. W niektórych przypadkach znalazca może otrzymać nagrodę.

- Byłoby to miłe, ale nie jest to dla mnie najważniejsze - stwierdził Karlsson

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#skarb #Szwecja #Goteborg

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo