Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes NBP: pojawiają się sygnały, że skala szoków, jakie doprowadziły do inflacji, stopniowo się zmniejsza • • • Szef NBP: napływające dane potwierdzają scenariusz stopniowego spowolnienia wzrostu naszej gospodarki • • • Prezes NBP: mimo obserwowanego spowolnienia nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia jest bardzo niska • • • Glapiński o ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej: "To zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek. Rada nie podjęła decyzji o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek" • • • Prezes NBP: w 2023 r. poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy antyinflacyjnej i zmian cen regulowanych • • • Prezes NBP: nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą • • •

Pinczer miniaturowy (ratlerek) – mały, odważny pies

Pinczer miniaturowy zaliczany jest do grupy pinczerów, użytkowany był jako pies stróżujący i pies towarzyszący. Jest jedną z najmniejszych ras psa domowego. Pies o żywym temperamencie, bystry i spostrzegawczy, ma skłonność do dominacji i silny instynkt łowiecki oraz stróżujący. To rasa popularna w Polsce i na świecie.

ratler praski
Tomáš Čepička; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Rasa pochodzi z Niemiec, wyhodowana jako zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego bez oznak karłowatości. Te psy pochodzą z rodziny terierów, jednak stanowią oddzielną rasę. Dawniej służyły jako szczurołapy (stąd nazwa "Ratler" niem. Ratte – szczur) oraz były prestiżowymi psami na królewskich dworach i rezydencjach, współcześnie dotrzymują człowiekowi towarzystwa.

Rasa oficjalnie została uznana w Niemczech w 1870 roku, a w 1929 roku powstał amerykański klub pinczera miniaturowego.
Pies rasy miniaturowej, proporcjonalnie zbudowany. Zarys sylwetki powinien zamykać się w kwadracie. Uszy wysoko osadzone, stojące lub załamane w kształcie litery. Ogon osadzony wysoko, często przycięty. Szata krótka, raczej twarda, gładko przylegająca bez podszerstka.

Umaszczenie czarne lub czekoladowe z rudymi znaczeniami (podpalaniami) na policzkach, wargach, żuchwie, podgardlu, nad oczami, na dolnej połowie, kończynach przednich, w okolicach odbytu lub jednolicie rude w różnych odcieniach. Włos krótki, gęsty, lśniący i liniejący.

Lubi spacery. Zazwyczaj przejawia nieufność w stosunku do obcych, bywa szczekliwy. Pinczery przywiązują się do jednego, ewentualnie dwóch członków rodziny. Pinczer miniaturowy jest psem do towarzystwa, wykorzystywany jest także jako pies pilnujący. Może być hodowany w małych mieszkaniach.

Sierść pinczera jest łatwa w pielęgnacji. Na jej wygląd wpływa odpowiednie żywienie. U tej rasy występuje skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Wskazane jest przycinanie pazurów co kilka miesięcy.

Ratlerek to piesek w typie pinczera, ze względu na małe rozmiary polecany do mieszkań. Określany jest także jako pinczer miniaturka i to nie bez przyczyny. Ratlerek osiąga wysokość niewiele ponad 20 cm i waży około 2,5 kg – to jego waga optymalna, choć można spotkać zarówno 1,5-kilogramowe, jak i 3,5-kilogramowe ratlerki.

Ratlerki to psy odważne. Głośnym ujadaniem będą bronić właściciela oraz sygnalizować, że do domu zbliża się ktoś obcy. Doskonale więc sprawdzają się jako psy stróżujące. Gdy uzna, że jego pan jest zagrożony, jest w stanie rzucić się na wiele od siebie większego psa.

Ratlerki są pewne siebie, żywiołowe i chętne do zabawy, ale też szybko dostosowują się do rytmu dnia ludzi, z którymi mieszkają. Nie zawsze tolerują dzieci, o czym trzeba pamiętać decydując się na ratlerka.

Ratlerek wybiera sobie jednego właściciela. Cechą posiadacza ratlerka powinien być zdecydowany charakter. Ratlerek to pies, który lubi dominować. Może być uciążliwe dla domowników, zwłaszcza jeśli pies zacznie być zazdrosny o jednego z nich.

Ratlerek nie lubi samotności. Jego pan nie powinien zbyt długo przebywać poza domem. Pozostawiony sam sobie pies może zacząć zachowywać się głośno albo niszczyć rzeczy. To pies do mieszkania w bloku i do domu z ogrodem
Psy ratlerki są dość emocjonalne i szczekliwe. Ale odpowiednio ułożone nie sprawią kłopotów w mieszkaniu w bloku. Warto zadbać, by pies miał odpowiednio dużą dawkę ruchu co korzystnie wpływa na zdrowie ratlerka, zapobiegają nadwadze. Dobrze też wpływają na jego zachowanie.

Ratler praski
Ratler praski rasa psa wyhodowana w Czechach, użytkowana jako pies towarzyszący. Jest najmniejszą rasą psa domowego. Standard rasy został opublikowany w 1980 roku a 2008 ostatni raz zmodyfikowany.

Ratler praski jest typem pinczera wyhodowanym w Królestwie Czech. Rasa poszła w niepamięć, ale z ostatnimi osobnikami od roku 1980 na nowo została odbudowana. 

Pies zrównoważony, lecz o żywym temperamencie. Potrzebuje dużo ruchu i uwagi. Potrafi być skupiony na zadaniu, ale również lubi zabawę. Ta rasa nadaje się jako pies do towarzystwa.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#ratlerek #pinczer miniaturowy #natura #porady #rasy psów

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo