"Twarze Witkacego" w Budapeszcie

Wystawę „Twarze Witkacego. Autoportrety Stanisława Ignacego Witkiewicza” przygotowano w galerii Platan należącej do Instytutu Polskiego w Budapeszcie w ramach Budapeszteńskiego Festiwalu Fotograficznego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, ok. 1912
Autorstwa Stanisław Ignacy Witkiewicz - Irena Jakimowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witkacy (1885-1939), Wyd.: Oficyna Wydawnicza Auriga & Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1985 ISBN 83-221-0305-0 see also http://wroblewg.w.interia.p

Na wystawie można od piątku zobaczyć prawie 20 autoportretów Witkacego. Wśród wcześniejszych prac znajduje się słynny ”Autoportret wielokrotny”, wykonany ok. 1915-17 r. w Petersburgu. Starsze prace przedstawiają m.in. autoportrety z serią min. Jest też autoportret w rozbitym lustrze oraz autoportret, na którym Witkacy w koszuli na głowie udaje ducha.

Wystawę można na razie obejrzeć przez panoramiczne okna galerii, gdyż zgodnie z przepisami antyepidemicznymi nie można jej jeszcze otworzyć.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1914 r. jako rysownik i fotograf wziął udział w wyprawie etnograficznej swojego przyjaciela Bronisława Malinowskiego na Wyspy Trobriandzkie. Przeżył w Rosji rewolucję październikową, która wywarła ogromny wpływ na jego twórczość literacką.

18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, Witkacy popełnił samobójstwo w Jeziorach w ówczesnym woj. poleskim.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Stanisław Ignacy Witkiewicz #wystawa #Budapesztański Festiwal Fotograficzny #kultura

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo