Platforma krytykuje tryb głosowania nad KPO. Czerwińska odpowiada: "Tworzą sztuczne problemy"

"Opozycja rozpaczliwie szuka kolejnej kłody, którą chciałaby rzucić Polakom pod nogi tak, żeby pozbawić ich gigantycznych środków unijnych na rozwój kraju" - oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, komentując zarzuty opozycji dot. najbliższego posiedzenia Sejmu.

Sejm
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

W najbliższy wtorek na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Konwent Seniorów zdecydował w czwartek, że w głosowaniu nad ustawą obowiązywać ma zwykła większość.

Koalicja Obywatelska i PSL chcą, by ta ustawa była głosowana w Sejmie kwalifikowaną większością 2/3 głosów. Posłowie KO Cezary Tomczyk i Maciej Kierwiński skrytykowali też decyzję marszałek Sejmu Elżbiety Witek, że podczas wtorkowego posiedzenia nie będzie debaty, lecz tylko wystąpienia klubowe, jak również fakt, że głosowanie odbędzie się wyłącznie za pomocą tabletów.

"Tworzą sztuczne problemy"

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odniosła się do tych zarzutów i zwróciła uwagę, że "opozycja uczestnicząc w posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu doskonale wie, że na sali plenarnej trwa wymiana urządzeń do głosowania".

Wszyscy korzystamy z tabletów od wielu miesięcy więc nie powinno to być problemem dla kogokolwiek. Nieprawdą też jest, że nie będzie dyskusji. Wygląda na to, że Koalicja Obywatelska tworzy sztuczne problemy przed głosowaniem

 - podkreśliła Czerwińska.

Jak dodała nieuprawnione są też pomysły części opozycji, by ratyfikację głosować większością 2/3 głosów. "Ratyfikowana decyzja żadnych nowych kompetencji Unii Europejskiej nie daje. Stosowany musi być zatem artykuł 89. konstytucji. Przypominam też opozycji, że Sejm już dwa razy głosował za systemem zasobów własnych UE - w 2008 i w 2015 r. Wówczas wszyscy głosowali zwykłą większością" - zauważyła posłanka.

Opozycja rozpaczliwie szuka kolejnej kłody, którą chciałaby rzucić Polsce i Polakom pod nogi tak, żeby pozbawić ich gigantycznych środków unijnych na rozwój kraju, które zostały wynegocjowane przez rząd PiS. Prawo jednak w tej materii nie pozostawia żadnych wątpliwości - tę ratyfikację należy głosować zwykłą większością głosów

 - podkreśliła Czerwińska.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sejm #polityka #opozycja #Platforma Obywatelska #Anita Czerwińska #Prawo i Sprawiedliwość

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo