Seria tajemniczych incydentów w USA. Także przy Białym Domu! CIA w stanie gotowości

Stacja CNN poinformowała dziś o serii tajemniczych "ataków akustycznych" na dyplomatów i agentów CIA. Władze USA badają, czy doszło do dwóch takich incydentów na terenie kraju, w tym do jednego w pobliżu Białego Domu. Amerykanie podejrzewają, że incydenty może wywoływać Rosja.

Biały Dom
pixabay.com

Czym jest atak akustyczny?

Po raz pierwszy nietypowe dolegliwości spowodowane prawdopodobnie "atakami akustycznymi" amerykańscy dyplomaci zgłosili w 2016 roku na Kubie. Pomiędzy 2016 a 2017 rokiem ich ofiarą padło 24 amerykańskich pracowników służb dyplomatycznych w Hawanie.

Urządzenia akustyczne umieszczone były bezpośrednio w rezydencjach, w których zamieszkiwali, bądź w ich pobliżu. Dolegliwości, takie jak np. migreny, zawroty głowy czy problemy z koncentracją, mogły zostać spowodowane użyciem urządzeń zdolnych do wysyłania sygnałów dźwiękowych o częstotliwościach nierejestrowanych przez ludzkie ucho. 

Od tego czasu do takich incydentów dochodziło także w innych krajach, szacuje się że ucierpiało w nich ok. 40 urzędników. Większość przypadków dotyczy pracowników Departamentu Stanu lub CIA, którzy uskarżali się na zawroty głowy i bezsenność.

Incydent w pobliżu Białego Domu

Tym razem istnieje podejrzenie, że ataki miały miejsce na terytorium USA - informuje CNN. Jeden z nich w pobliżu Białego Domu, którego ofiarą padł członek Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Drugi w 2019 roku w Wirginii na przedmieściach Waszyngtonu, gdy urzędniczka Białego Domu wyprowadzała psa.

CNN podaje, że Pentagon na początku kwietnia o incydentach w aglomeracji Waszyngtonu powiadomił niektórych członków Senatu i Izby Reprezentantów. Zdaniem ministerstwa obrony USA za atakami może stać Rosja.

- Biały Dom ściśle współpracuje z ministerstwami i agencjami, by zająć się niewyjaśnionymi incydentami zdrowotnymi i zapewnić bezpieczeństwo Amerykanom służącym na całym świecie

 - przekazał portalowi The Hill rzecznik Białego Domu. Dodał, że "zgłoszone incydenty nadal są oceniane", a "obecnie nie możemy podać ani potwierdzić konkretnych szczegółów".

Do wspierania osób, które mogły zostać dotknięte takim atakiem CIA powołała specjalną grupę zadaniową. Jej działanie nadzorowane jest przez Departament Stanu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#polityka zagraniczna #służby specjalne #Rosja #Stany Zjednoczone

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo