Tychy chcą pomóc restauratorom

W związku z planowanym na 15 maja otwarciem ogródków na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach samorząd Tychów zadeklarował chęć pomocy restauratorom poprzez danie im możliwości powiększenia zewnętrznych przestrzeni przy lokalach.

https://umtychy.pl/

Rząd podał w środę, że restauracje i kawiarnie w kraju będą mogły wznowić działalność od 15 maja – na razie w ogródkach zewnętrznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że jeśli utrzymają się tendencje spadkowe pandemii, z końcem maja otwarta ma być gastronomia wewnątrz lokali, z obłożeniem 50 proc.

Na razie, jak poinformowała rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok, tamtejszy samorząd będzie chciał pomóc restauratorom, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami pandemii, m.in. umożliwiając im powiększenie ogródków gastronomicznych w lokalach wynajmowanych od gminnych jednostek na terenie miasta.

„Dzięki temu będzie można obsłużyć większą liczbę klientów, spełniając przy tym wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne” – powiedział, cytowany przez Grudniok, prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości, powinni zwrócić się z wnioskiem do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM, MOSIR lub wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta). Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie.

W podobny sposób pomagały już lokalnym restauratorom w ubiegłym roku m.in. władze Warszawy. W sierpniu 2020 r. zwężono tam o jeden pas rondo na pl. Zbawiciela. Władze Warszawy podkreślały, że dzięki zwężeniu jezdni i poszerzeniu strefy klienci lokali mogli zachować bezpieczny dystans między sobą, a zarazem zwiększyła się przestrzeń dla pieszych.

Tyscy samorządowcy – podobnie jak wiele innych miast w kraju – zwalniają też restauratorów od opłaty koncesyjnej. Podczas sesji rada miasta przedłużyła styczniowe zwolnienie z tej opłaty za pierwsze cztery miesiące br. – do końca sierpnia.

Przyjęta uchwała zakłada zwolnienie gastronomów z opłaty za koncesję alkoholową w okresie od maja do końca sierpnia 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy uiścili już opłatę, otrzymają zwrot środków (w wysokości drugiej raty czyli 1/3 opłaty).

Urząd miasta oszacował, że wprowadzona ulga uszczupli budżet miasta na ok. 120 tys. złotych. Z ulgi może skorzystać ponad 130 tyskich przedsiębiorców. W okresie od 1 stycznia – 30 kwietnia 2021 r. ze zwolnienia z opłaty za koncesję alkoholową skorzystało tam 135 gastronomów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Śląskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo