Strażacy ochotnicy dostaną dodatki do emerytury. Będzie specjalna ustawa o OSP

Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

screen TVP Info

Szef MSWiA zapowiedział w czwartek projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Dodał, że projekt ustawy jest odpowiedzią na postulaty różnych środowisk, a najważniejszym jego założeniem jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień - w dzień i w nocy - są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych

- powiedział Kamiński.

"Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę - druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat - i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny" - wyjaśnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Wasik zwrócił uwagę, że dodatek będzie rósł z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. "A przypominam, że rząd zapowiedział, że niedługo osiągnie to 4 tys. złotych" - dodał.

Jak zaznaczył, resort spodziewa się dużego procesu uzgadniania tych dodatków, gdyż dokładna ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest w Państwowej Straży Pożarnej od roku 2012.

Część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie oświadczeń trzech świadków zweryfikowanych przez gminę i na tej podstawie komendant powiatowy wyda decyzje do zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku

- podkreślił.

Szef MSWiA poinformował, że resort przesyła projekt do dalszych prac rządowych "z intencja, żeby jak najszybciej pojawił się w parlamencie". "Oczywiście rozpoczniemy też szerokie konsultacje społeczne, zwłaszcza z członkami OSP" - dodał Kamiński.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#OSP #ochotnicza straż pożarna #Mariusz Kamiński #Maciej Wąsik #emerytury

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo