Mniej zwolenników niepodległej Szkocji. Za tydzień wybory do lokalnego parlamentu

Na tydzień przed kluczowymi wyborami do szkockiego parlamentu przewaga przeciwników niepodległości Szkocji jest najwyższa od prawie półtora roku - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu. To piąte kolejne badanie, w którym wygrywają przeciwnicy secesji.

"Zakończyć rządy Londynu" - wlepka zwolenników niepodległości Szkocji
pixabay.com

Według sondażu ośrodka Savanta ComRes dla dziennika "The Scotsman", za niepodległością Szkocji głosowałoby obecnie 42 proc. ankietowanych, a przeciwko - 49 proc.

To najwyższa przewaga zwolenników pozostania Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa od czasu ostatnich wyborów do Izby Gmin w grudniu 2019 roku, które zapewniły Partii Konserwatywnej Borisa Johnsona dużą większość parlamentarną. A nie uwzględniając w sondażu osób niezdecydowanych, gdyby drugie referendum niepodległościowe odbyło się teraz, przeciwnicy oderwania się Szkocji wygraliby stosunkiem głosów 54:46, czyli zbliżonym do wyniku, jaki uzyskano w plebiscycie z 2014 roku.

Opublikowany w czwartek sondaż jest piątym kolejnym, w którym wygrywają przeciwnicy niepodległości i jest to najlepsza dla nich seria od końca 2019 roku. Po wybuchu epidemii koronawirusa nastroje w Szkocji się odwróciły i pomiędzy wiosną 2020 roku a lutym bieżącego roku zwolennicy niepodległości zwyciężali we wszystkich przeprowadzonych badaniach, w szczytowym momencie uzyskując przewagę nawet 13 punktów proc.

Z sondażu wynika też, że rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) nie tylko nie zdobędzie bezwzględnej większości w zaplanowanych na 6 maja wyborach, na co liczy, ale nawet straci dwa mandaty w porównaniu z wynikiem uzyskanym w 2016 roku. Szefowa szkockiego rządu i liderka SNP Nicola Sturgeon zapowiada, że zwycięstwo jej ugrupowania będzie oznaczało mandat społeczny do przeprowadzenia nowego referendum, na które jednak zgodę muszą wyrazić władze w Londynie. Mimo to w szkockim parlamencie nadal będzie większość opowiadająca się za niepodległością, bo swój stan posiadania zwiększą, według sondażu, Szkoccy Zieloni, którzy również popierają secesję.

Według symulacji Savanta ComRes, SNP będzie mieć 61 mandatów, szkoccy konserwatyści - 28, laburzyści - 24, Szkoccy Zieloni - 11, a Liberalni Demokraci - 5. Ani jednego miejsca w parlamencie nie zdobędzie natomiast Partia Alba - nowe ugrupowanie założone przez Alexa Salmonda, byłego szefa szkockiego rządu i byłego lidera SNP, który jest skonfliktowany ze Sturgeon.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Szkocja #referendum #niepodległość Szkocji #Wielka Brytania

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo