Żukowska: "Odrzucenie KPO to zdrada". Kamiński: Lewica to nie opozycja

"Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski" - posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, odpowiadając na krytykę ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej dotyczącą porozumienia Lewicy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy. "Lewica nie jest opozycją, bo popiera rząd" - komentował Michał Kamiński, zaś Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) używając sportowej terminologii mówił, że Lewica jest obecnie na spalonym.

Anna Maria Żukowska
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Żukowska: Odrzucenie RPO to zdrada Polski

We wtorek odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Jak mówił europoseł Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.

Krytycznie do porozumienia Lewicy z rządem odnieśli się posłowie KO. "Lewica zdradziła opozycję za ułudę wpływu, zdradziła opozycję i nie tylko opozycję, ale wyborców i w pewnym sensie demokrację w Polsce" - mówił poseł Bartłomiej Sienkiewicz.

Żukowska pytana w RMF FM o wypowiedź Sienkiewicza, podkreśliła, że "zdradą Polski byłoby odrzucenie racji stanu, odrzucenie planu Marshalla XXI wieku".

Byliśmy przygotowani na takie reakcje, ponieważ znamy linię polityczną Platformy Obywatelskiej

 - dodała.

Posłanka Lewicy przekazała, że podczas spotkania z premierem rozmawiano o tym, "jak poprawić Krajowy Plan Odbudowy, który zatwierdza Komisja Europejska". "Nie uważamy Komisji Europejskiej za szulera czy oszusta" - podkreśliła.

Kosiniak-Kamysz: Lewica na spalonym

Innego zdania są politycy spod znaku totalnej opozycji. Lewica "wpadła na spalony" i na pewno zagrała nieczysto, bo złamała solidarność opozycyjną - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeżeli nawet w drużynie są różnice i gramy na różnych pozycjach, to powinniśmy do tego meczu wyjść jako drużyna, a nie tylko w podzielonych składach

- dodał.

Według niego, każde stronnictwo ma prawo do decydowania o sobie, "ale razem byśmy wynegocjowali więcej".

Na pytanie, że może PSL przyjęło złą taktykę, Kosiniak-Kamysz odpowiedział: "my od początku chcemy zagłosować za, tylko stawiamy warunki".

Lewica przecież bezwarunkowo mówiła, że popiera, później dopisała sobie warunki do tego. No i dobrze, że postawili przynajmniej nie będzie tak, że nic nie wypowiedzieli się w tej sprawie, tylko bezrefleksyjnie popierali od początku

 - powiedział szef PSL.

Kamiński: Lewica to nie opozycja

Jeszcze inaczej sprawę widzi Michał Kamiński. "Lewica nie jest opozycją, bo popiera rząd; jak ktoś popiera rząd, to nie jest opozycją - to jasne" - powiedział wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-KP. 

Parlamentarna demokracja polega na tym, że rządzi ten, kto ma większość. Mateusz Morawiecki nie miał większości, wiec musiałby przestać rządzić. Dostał tę większość od Lewicy. Ja już nie mówię o politycznych ocenach, tylko w językowym, semantycznym sensie: Lewica nie jest opozycja, bo popiera rząd

 - mówił Kamiński w Tok FM.

Jak ktoś popiera rząd, to nie jest opozycją

- dodał.

"Jak ktoś w sytuacji, w której ma do wyboru upadek rządu, bądź jego trwanie, wybiera jego trwanie, to nie jest wobec tego rządu w opozycji" - argumentował.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Anna Maria Żukowska #lewica #Michał Kamiński #Władysław Kosiniak-Kamysz #PSL #PO #Platforma Obywatelska #Krajowy Plan Odbudowy

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo