„Elitarna jednostka GRU, która w 2014 roku wysadziła magazyny z amunicją w czeskich Vrbieticach, zabijając dwie osoby, uczestniczyła kilka miesięcy później w otruciu Emiliana Gebrewa – bułgarskiego magnata przemysłu zbrojeniowego, mającego sprzedać pociski z Vrbietic na Ukrainę.  Jak sprawdziła „GP” – w kolacji, którą Gebrew spożył w hotelu w Sofii tuż przed zapadnięciem w śpiączkę, towarzyszyli mu... polscy i rosyjscy biznesmeni. Z publikacji bułgarskich mediów wynika, że chodzi o przedstawicieli firmy Polit Elektronik, która robiła z Gebrewem interesy, a tuż przed katastrofą smoleńską oddała Tu-154 do remontu ludziom rosyjskich służb”. 
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.

Ponadto w numerze:

  • Moskiewska farsa Ewy Kopacz 

„Jako minister polskiego rządu Ewa Kopacz tuż po katastrofie smoleńskiej udała się do Moskwy. Miała czuwać nad identyfikacją ofiar oraz wspierać ich rodziny będące na miejscu. – Była uległa i podległa. W wielu wypowiedziach kierowanych do rodzin nie przekazywała prawdy. Ta osoba nie dorosła do tego, by reprezentować rząd polski w konfrontacji z putinowską Rosją. Była na to za mała, nie miała żadnej pomocy, można było jej wmówić każde kłamstwo i na jej oczach robić różne skandaliczne rzeczy – mówi Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie”.
- czytamy w tekście Huberta Kowalskiego

  • Recepta na zgrzyty w zjednoczonej prawicy 

„Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy ze środowiskiem Pawła Kukiza na temat ewentualnej współpracy. Na razie miałby to być handel wymienny i popieranie wzajemne ustaw, na których zależy obu ugrupowaniom. W grę wchodzi nawet zmiana ordynacji wyborczej na mieszaną, w której połowa posłów wybierana byłaby w okręgach jednomandatowych. Szykuje się rewolucja?”
- odpowiedzi na to pytanie szuka Jacek Liziniewicz.

  • Jak Nowak autostradę budował - Na celowniku chińskich służb 

„Prace polsko-ukraińskiego zespołu rozpracowującego Sławomira Nowaka od początku koordynuje unijna agencja Eurojust. Jednak szczegóły współpracy określa specjalna umowa zawarta między prokuratorami generalnymi obydwu krajów. To na jej podstawie wiadomo, że były polityk PO będzie sądzony w Polsce, a nie na Ukrainie”.
- ustaliła „Gazeta Polska”. Więcej na ten temat w tekście Piotra Nisztora.

  • Niebezpieczna patorozrywka 

„O patostreamingu stało się głośno, kiedy do sieci trafił filmik, na którym niepełnosprawny intelektualnie chłopak skacze do kosza na śmieci czy zjada kocie odchody. Nagrali go jeden ze streamerów wraz z dwoma kolegami, którzy w ten sposób postanowili pastwić się nad chorym. Sprawą zajęła się prokuratura”.
- o kulisach patostreamingu pisze na łamach „GP” Leszek Galarowicz.

Tygodnik Gazeta Polska dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.swsmedia.pl/ oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819

W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.