Upamiętniono dziesięciu Polaków zamordowanych przez Niemców

Ponad 77 lat temu, 24 kwietnia 1944 roku, Niemcy dokonali egzekucji dziesięciu Polaków w Gnaszynie – dziś dzielnicy Częstochowy. Skazano ich na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk tych, którzy udzielali pomocy partyzantom. Władze miasta upamiętniły ofiary tego mordu - podał Urząd Miasta.

http://www.czestochowa.pl/

W imieniu władz Częstochowy, wiceprezydent Ryszard Stefaniak i inni przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu egzekucji – na wzgórzu, gdzie w 1944 r. niemieccy żandarmi ustawili szubienicę, wokół której zgromadzili mieszkańców Gnaszyna i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie.

"Gestapowcy byli niezwykle okrutni - zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję. Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce"

– przypomniał we wtorek Urząd Miasta Częstochowy.

Mieszkańcy Gnaszyna zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 zakładników, którzy stracili tam życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a w 2002 r. uliczkę odbiegającą od krzyża nazwano ulicą 10 Zakładników.

W poprzednich latach w rocznicowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele miejscowej społeczności, m.in. młodzież z okolicznych szkół. W tym roku, podobnie jak rok wcześniej, ze względu na zagrożenie epidemiczne, uroczystości ograniczono do symbolicznego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscu kaźni.

Wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak złożył także wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej Weronikę Plucińską, nauczycielkę w latach 1933-1943 w Publicznej Szkole Powszechnej w Kawodrzy Górnej, aresztowaną przez gestapo i zamordowaną w KL Auschwitz w 1943 r. Tablica poświęcona bohaterce znajduje się przy częstochowskiej Szkole Podstawowej nr 47.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Śląskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo