Włosi akceptują swój Plan Odbudowy

Włoska Izba Deputowanych poparła w głosowaniu przedstawiony przez premiera Mario Draghiego plan wydatków z unijnego Funduszu Odbudowy. Za rezolucją popierającą projekt głosowało 442 parlamentarzystów, przeciw było 19, a 51 wstrzymało się od głosu.

Presidenza della Repubblica, Attribution, via Wikimedia Commons

Od głosu wstrzymało się opozycyjne narodowo-konserwatywne ugrupowanie Bracia Włoch.

Środki dla Włoch z unijnego Funduszu Odbudowy to 191,5 miliarda euro, a rząd jedności narodowej przeznaczył dalsze 30,6 mld euro na sfinansowanie uzupełniającego planu krajowego. Ponadto do 2032 roku postanowiono wyasygnować jeszcze 26 mld euro na konkretne inwestycje.

"W sumie możemy rozdysponować około 248 miliardów euro" - powiedział premier Draghi, prezentując w poniedziałek w Izbie Deputowanych główne założenia planu wyprowadzenia kraju z ciężkiego kryzysu spowodowanego pandemią, naprawy wywołanych przez nią szkód i działań na rzecz ożywienia gospodarczego oraz modernizacji.

Rządowy plan przeznaczenia pieniędzy z UE podzielony został na sześć bloków, nazwanych misjami. To inwestycje w digitalizację i innowacje oraz kulturę w wysokości 50 mld euro, a także w transformację ekologiczną, infrastrukturę, oświatę, integrację społeczną i zdrowie.

32 miliardy euro mają zostać przeznaczone na oświatę i badania naukowe, a 22 miliardy euro na rozwój rynku pracy. Służba zdrowia otrzyma 18,5 miliarda euro.

Szef rządu podkreślał, że plan wydatków ma "historyczne znaczenie" i zdecyduje o "losie kraju".

"To będzie miara roli Włoch we wspólnocie międzynarodowej, ich wiarygodności i reputacji jako kraju założycielskiego UE i protagonisty świata zachodniego" - ocenił szef rządu.

"To nie tylko kwestia przychodu i dobrobytu, ale wartości obywatelskich i uczuć, których nie można zapisać w żadnej tabeli" - zauważył.

"Jestem pewien, że uczciwość, inteligencja, spojrzenie w przyszłość przeważą nad korupcją, głupotą i interesownością" - oświadczył premier.

We wtorek informację na temat planu wydania środków z Funduszu Odbudowy przedstawi w Senacie. W piątek projekt ma zostać wysłany do Komisji Europejskiej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#finanse

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo