Babka królów

Nasza matka, a właściwie „babka królów” nazywała się Julia Hauke. Jej dziadek przybył w XVII wieku do Polski z Saksonii.

Dla wielu informacja, że zmarły książę Filip był z pochodzenia Polakiem, może w pierwszej chwili wydawać się szokująca. Ale skoro lud nasz wierzy, że nawet Pan Bóg jest Polakiem, skąd to zdziwienie? Nasza matka, a właściwie „babka królów”, nazywała się Julia Hauke. Jej dziadek przybył w XVII wieku do Polski z Saksonii jako wykładowca w szkole artylerii. Błyskawicznie spolszczył się, a jego syn Maurycy, jako szczery patriota, walczył w wojnie polsko-rosyjskiej, insurekcji kościuszkowskiej, dołączył do Legionów we Włoszech i zostawszy generałem napoleońskim, ruszył na Moskwę. Szczęście opuściło go dopiero w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy powstańcy ze Szkoły Podchorążych wezwali go, by stanął na ich czele. Potraktował ich jak bandę gówniarzy i nakazał wracać do koszar. Ci nie zdzierżyli. W efekcie w ciele generała naliczono 19 kul.

Tu historia się zaczyna za sprawą jego córki, 6-letniej Julii, która przygarnięta przez cara Mikołaja I błąkała się po carskich pałacach. Tam wpadła w oko księciu Aleksandrowi von Hessen-Darmstadt, który postanowił się z nią ożenić i wychodził dla małżonki tytuł księżnej Battenberg. W ich najstarszym synu – Ludwiku Aleksandrze – zakochała się wnuczka królowej Wiktorii, też Wiktoria, a w ślad poszła kolejna wnuczka królowej – Beatrycze, wychodząc za młodszego syna Julii – Henryka Maurycego. Ta para doczekała się czwórki dzieci, a jej potomek Filip VI Burbon panuje dziś na tronie Hiszpanii. Kolejny syn naszego Kopciuszka – Aleksander Józef – został pierwszym carem odrodzonego królestwa Bułgarii. Następnemu pokoleniu też działo się świetnie. Córka Ludwika Aleksandra Alicja pojęła za męża Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I. Spośród pięciu potomków tej tytularnej Greczynki największą karierę zrobił Filip Battenberg, który zmieniwszy nazwisko na Muntbatten został księciem Edynburga – mężem Elżbiety II, czyli ojcem Karola, teściem Diany, dziadkiem Wiliama i Harry`ego oraz pradziadkiem ich wielobarwnego potomstwa. I co wy na to? Bracia Grimm mogą się schować ze swymi baśniami!
 

 

Źródło:

Marcin Wolski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo