Niemcy: Zieloni prowadzą w sondażach

Partia Zielonych bez sporów wystawiła Annalenę Baerbock jako swoją kandydatkę na kanclerza. CDU i CSU dopiero po zażartej walce zgodziły się na wybór Armina Lascheta na lidera. Okoliczności wyboru kandydatów znajdują odzwierciedlenie w aktualnym sondażu dla tygodnika "Spiegel". Zieloni prowadzą.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Nieznany - converted from logos_auf_gruenem_hintergrund_fu.eps, colors corrected, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27929058

W sondażu instytutu badania opinii publicznej Civey dla "Spiegla", chadecka Unia CDU/CSU wyraźnie traci i spada do 24 procent - to o 6 punktów procentowych mniej niż tydzień wcześniej.

Zieloni wyprzedzają CDU/CSU o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim tygodniem i zbliżają się do granicy 30 procent. Na początku marca CDU/CSU miało jeszcze około 33 procent, Zieloni około 20.

Przez tydzień Civey przebadało w Niemczech ponad 10 000 obywateli w celu przeprowadzenia ankiety. Duża różnica między tymi dwiema partiami jest poza błędem statystycznym - podkreśla "Spiegel".

Liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) odnotowała niewielki wzrost, z 9 proc. w marcu do 11 proc. Partia Lewicy spadła z 8 do 6 procent, podczas gdy socjaldemokratyczna SPD i skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) utrzymały się na poziomie odpowiednio 15 i 9 procent.

Wybory do niemieckiego parlamentu odbędą się 26 września.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Zieloni #Niemcy #polityka #świat #sondaż #CDU #CSU

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo