Franciszek ocenił podczas spotkania w Watykanie z biskupem Lazarusem You Heung-sikiem z diecezji Daedzeon, że Koreańczycy cierpią z powodu tej rozłąki od 70 lat – przekazał Yonhapowi biskup You.

Papież powiedział również, że zamierza odwiedzić Koreę Północną, gdy zakończone zostaną odpowiednie przygotowania – podała południowokoreańska agencja, przypominając, że Franciszek wyrażał już wcześniej chęć złożenia wizyty w komunistycznej Korei.

Media pisały o idei pielgrzymki papieża do Korei Płn. w 2018 roku, na fali odwilży w relacjach pomiędzy Pjongjangiem a Seulem i Waszyngtonem. W czerwcu tamtego roku ówczesny prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem. Było to pierwsze w historii spotkanie przywódcy Korei Płn. z urzędującym prezydentem USA.

W październiku 2018 roku prezydent Korei Płn. Mun Dze In przekazał papieżowi ustne zaproszenie od Kim Dzong Una. Franciszek oświadczył wtedy, że jest skłonny do złożenia wizyty w Korei Płn., jeśli Pjongjang przyśle mu formalne zaproszenie.

Negocjacje pokojowe nie posunęły się jednak naprzód od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kima i Trumpa z lutego 2019 roku. Od tamtej pory znacznie pogorszyły się również relacje Pjongjangu z Seulem. Oba państwa koreańskie wciąż pozostają formalnie w stanie wojny.

Biskup You przekazał również, że papież złożył wyrazy uznania w związku z zainicjowaną przez diecezję Daedzeon kampanią współdzielenia szczepionek na Covid-19, w ramach której Stolicy Apostolskiej przekazano równowartość 460 tys. dolarów – podał Yonhap.