Pozostawili dziecko w Oknie Życia. Sprawą zajmie się sąd rodzinny

Policjanci z Częstochowy ustalają okoliczności pozostawienia półrocznej dziewczynki w Oknie Życia, dostępnym w placówce prowadzonej przez siostry zakonne. Przesłuchani zostali już rodzice dziecka, którzy sami zgłosili się na policję. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny.

zrzut ekranu z youtube.com

Dziewczynka w dobrym stanie jest na badaniach w szpitalu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie ma przesłanek, by zarzucać rodzicom dziecka narażenie go na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu.

Dziewczynka była zadbana i odpowiednio ubrana. Miała nawet ubranka na zmianę, nie było natomiast przy niej żadnego listu od rodziców. Według mediów, dziecko ma cechy Zespołu Downa.

Jak poinformował w niedzielę mł. asp. Kamil Sowiński z biura prasowego częstochowskiej policji, o pozostawieniu dziecka w Oknie Życia ośrodka prowadzonego przez siostry służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, policjanci dowiedzieli się w nocy z piątku na sobotę. Dziewczynkę przewieziono do szpitala na badania, a policjanci rozpoczęli działania służące ustaleniu tożsamości jej matki.

W sobotę rano rodzice dziewczynki zgłosili się na policję. Po przesłuchaniu mogli wrócić do domu. - Ze względu na charakter sprawy i dobro toczącego się postępowania, na tym etapie nie udzielamy informacji na temat ustaleń dokonanych w trakcie czynności z udziałem rodziców-  powiedział mł. asp. Sowiński, pytany, czy policja zna już szczegółowe okoliczności i motywy pozostawienia dziecka w Oknie Życia.

- Cały zgromadzony w tej sprawie materiał zostanie przekazany do sądu rodzinnego

- dodał rzecznik, zastrzegając, że również policja będzie kontynuować działania służące wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy. Natomiast sąd ma zbadać sytuację rodziny, a być może także ocenić, czy może ona nadal opiekować się dzieckiem.

Jak powiedział mł. asp. Sowiński, nie było podstaw, aby postawić rodzicom zarzuty związane np. z nieodpowiednią opieką nad dziewczynką czy narażeniem jej na niebezpieczeństwo, jednak inne aspekty sprawy będą nadal wyjaśniane.

Częstochowskie Okno Życia, gdzie można pozostawić dziecko, którego matka nie może lub nie chce wychować, jest dostępne od 2008 roku. Łącznie z półroczną dziewczynką, znalezioną w nocy z piątku na sobotę, trafiło tam dotąd pięcioro dzieci – poprzedni taki przypadek był osiem lat temu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Śląskie

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo