TK nie odrzucił wniosku prokuratury. Postępowanie umorzono z powodu zmian w ustawie o IPN

Jak stwierdziła dzisiaj w komunikacie Prokuratura Krajowa: "Trybunał Konstytucyjny zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodni i przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego. W rzeczywistości, jak ustalił portal Niezalezna.pl, w źródle zbliżonym do Trybunału Konstytucyjnego, wniosek PK nie został odrzucony, a postępowanie umorzono w związku ze zmianami w przepisach ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Zdjęcie ilustracyjne / Bartosz Kalich / Gazeta Polska

Prokuratura Krajowa podała dziś w komunikacie, że Trybunał Konstytucyjny zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodniarzy. Miałoby to skutkować bezkarnością sprawców "popełnionych w okresie PRL czynów zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności".

O sprawie informował również "Onet", który zwęszył "skandal".

Okazuje się jednak, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Jak ustalił portal Niezalezna.pl, Trybunał Konstytucyjny nie odrzucił wniosku prokuratury, a był zmuszony umorzyć postępowanie, ze względu na zmianę wskazanego we wniosku przez Prokuratora Generalnego przepisu ustawy o IPN.

Jak się dowiedzieliśmy, podstawą było, iż art. 4 ust. 1a ustawy o IPN został uchylony na mocy art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Równocześnie w art. 2 ustawy zmieniającej wskazano, że +do zbrodni, do których miał zastosowanie art. 4 ust. 1a ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą".

Co ważne, Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie, ale równocześnie potwierdził w uzasadnieniu dotychczasową linię orzecznictwa dotyczącą przedawnienia w prawie karnym, i podkreślił, że "ustawodawca w ramach realizowanej polityki karnej ma uprawnienie do określenia długości terminu przedawnienia, a nawet przyjęcia, że niektóre przestępstwa nie przedawniają się w ogóle".

 

Źródło: onet.pl, niezalezna.pl,

Beata Mańkowska,Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo