Biden przyjedzie do Brukseli na szczyt USA-UE

Mam przyjemność ogłosić wraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotkanie na szczycie UE-USA z prezydentem USA Joe Bidenem podczas jego czerwcowej podróży do Brukseli - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Joe Biden / By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81734801

Jak dodał, będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu UE-USA i połączenie sił w kwestii Covid-19, klimatu, bezpieczeństwa i multilateralizmu.

W pierwszą zagraniczną podróż prezydent USA Joe Bidena uda się w czerwcu, do Wielkiej Brytanii i Belgii - poinformował z kolei Biały Dom. W brytyjskiej Kornwalii amerykański przywódca weźmie udział w spotkaniu grupy G7.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wyjaśniła, że odwiedzenie Europy przez Bidena ma m.in. na celu "podkreślenie jego zaangażowania w odnowienie naszych sojuszy" i "ożywienie stosunków transatlantyckich".

W dniach 11-13 czerwca Biden weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii. Biały Dom informuje, że wśród tematów rozmów będą multilateralizm, zdrowie publiczne, gospodarka, zmiany klimatyczne oraz wartości demokratyczne.

W planach pobytu przywódcy USA w Wielkiej Brytanii jest także spotkanie z premierem Borisem Johnsonem.

Z Wysp Brytyjskich Biden uda się do Brukseli, gdzie 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO. W belgijskiej stolicy odbędą się również spotkania z przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Belgii przewidziano także szczyt USA-UE z udziałem amerykańskiego prezydenta. Na nim omówione będą m.in. kwestie "globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego", "stymulowania globalnego ożywienia gospodarczego", "przeciwdziałania zmianom klimatycznym" oraz "wzmacniania demokracji" - głosi komunikat Białego Domu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#USA #Unia Europejska #Szczyt #Bruksela #Joe Biden

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo