Więźniowie wykonali makietę dla Studia Filmów Rysunkowych

Makietę zamku grodu Kraka z serialu „Porwanie Baltazara Gąbki” wykonali i ofiarowali bielskiemu Studiu Filmów Rysunkowych, gdzie powstała ta animacja, osadzeni w Zakładzie Karnym w Cieszynie – podał por. Tomasz Głasek.

por. Tomasz Głasek

Zamek jest sporych rozmiarów. Makieta z trudem mieści się na stoliku. - Osadzeni stworzyli zamek w ramach realizowanego w naszej jednostce penitencjarnej programu resocjalizacyjnego "Rezerwa Artystyczna". Powstawał z papieru i styropianu przez kilka miesięcy. Tworzy go kilka różnych budowli, które można dowolnie łączyć i przestawiać – poinformował Tomasz Głasek.

Jak podkreślił, zajęcia twórcze dla osadzonych w Cieszynie prowadzone są od dawna. "Ich celem jest kształtowanie poprzez działalność artystyczną społecznie pożądanych postaw, rozwijanie zainteresowań, zdolności plastycznych oraz kształtowanie umiejętności zagospodarowania czasu wolnego w sposób akceptowany społecznie. Więźniowie angażując się twórczo, mogą także wzmocnić poczucie własnej wartości" – wyjaśnił.

Por. Głasek dodał, że w poprzednich latach – w ramach programu "Rezerwa Artystyczna" – osadzeni wykonali m.in. pomoce dydaktyczne dla przedszkola terapeutycznego, ozdoby świąteczne na kiermasze charytatywne oraz różnego rodzaju rękodzieło.

Książka "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego ukazała się w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Bielskie Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Wyprodukowano w nim wiele popularnych filmów dla najmłodszych, m.in. o przygodach psa Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego, łowcy zwierząt. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Śląskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo