Archidiecezja częstochowska odcięła się od "pustelnic"

Archidiecezja częstochowska odcięła się od dwóch kobiet, prowadzących działalność religijną w tzw. pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. W wydanym oświadczeniu poinformowała, że nie mogą one być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego.

"siostra" Bruna od Maryi
YouTube

Wcześniej matka i córka – jak poinformował rzecznik archidiecezji ks. Mariusz Bakalarz – zostały objęte troską metropolity częstochowskiego Wacława Depo.

Ks. Bakalarz dodał, że w ostatnim czasie, po okresie próby, metropolita zamierzał definitywnie uregulować ich sytuację kanoniczną zgodnie z obowiązującym prawem. Po przedłożeniu im projektu "Statutu pustelników w archidiecezji częstochowskiej" kobiety odmówiły jednak podjęcia dalszej formacji i złożenia profesji pustelniczych. Nie są więc osobami konsekrowanymi i nie mogą być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego – wskazuje ks. Bakalarz.

Wobec powyższego arcybiskup metropolita częstochowski wycofał uprzednio udzielone zgody na przechowywanie Najświętszego Sakramentu oraz zniósł ustanowione w budynku "pustelni" kaplice prywatne. Obie kobiety otrzymały także zakaz używania właściwych osobom zakonnym habitów i tytułu "siostra". Otrzymały również zakaz przyjmowania intencji mszalnych

– czytamy w podpisanym przez niego oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

"Archidiecezja częstochowska nie bierze odpowiedzialności za działalność obu kobiet, za publikowane treści oraz odcina się od funkcjonowania tzw. pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, będącej prywatnym domem"

– dodał rzecznik archidiecezji.

Oświadczenie wydano w związku z kierowanymi do częstochowskiej kurii pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako s. Bruna od Maryi oraz tzw. pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie przy ul. Mirowskiej.

Młodsza z kobiet – s. Bruna – wydała książkę poświęconą słynnym pustelnikom, publikuje też filmiki w internecie. Starsza, przedstawiająca się jako s. Klara od Jezusa Miłosiernego, jest – według informacji częstochowskiej kurii – jej matką.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Śląskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo