Z komunikatu żandarmerii wynika, że do czwartkowego popołudnia funkcjonariusze zatrzymali na terenie siedmiu regionów kraju 35 domniemanych członków siatki pedofilskiej.

Według śledczych zasięg działania grupy przestępczej obejmował całą Hiszpanię, a do spotkań pedofilów z dziećmi dochodziło po wcześniejszych rozmowach na jednym z portali randkowych.

Z informacji żandarmerii wynika, że pociągnięci do odpowiedzialności zostaną niebawem właściciele portalu, którego administratorzy nie stworzyli żadnych zabezpieczeń przed korzystaniem ze strony przez dzieci. Brakowało na niej też informacji, że uczestnikami czatów mogą być jedynie osoby, które ukończyły 16 rok życia.

Czwartkowe zatrzymania odbyły się w ramach operacji policyjnej prowadzonej pod kryptonimem „Hamo”. Śledczy ustalili, że członkowie siatki wykorzystywali seksualnie dzieci, nagrywając podczas spotkań materiały pornograficzne, które następnie udostępniali w sieci innym pedofilom. Potwierdzono, że część domniemanych przestępców płaciła dzieciom za możliwość spotkania.

Na trop siatki pedofilskiej trafiła policja ze wspólnoty autonomicznej La Rioja, na północy. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od rodziców 13-letniego chłopca, którzy kilka dni wcześniej w jego komputerze znaleźli zaproszenia na spotkania od nieznanych mężczyzn. Zapraszając dziecko na spotkanie, pisali, że chodzi im „o kontakt płciowy”.