Leniart przypomniała, że dziś obchodzony jest Dzień Ziemi. Dodała, że trzeba rozsądnie korzystać z dobrodziejstw naszej planety.

- Dlatego w Dniu Ziemi postanowiliśmy zrobić coś dobrego, przede wszystkim dla naszego powietrza. Dwa tygodnie temu rozmawiałam o tym, jak ważną kwestią jest czyste powietrze. Wspominałam wówczas, że statystyki są porażające - kilkaset osób rocznie umiera z powodu smogu, który jest w Rzeszowie. Dodatkowo kilka tysięcy osób ma problemy zdrowotne z tego powodu. Drogą do tego, aby nie było tych przypadków jest zadbanie, by smogu było mniej

– dodała.

Leniart zaznaczyła, że wraz z włodarzami ościennych gmin podpisała deklarację, w której zobowiązują się do takich działań, aby ograniczyć smog w szeroko pojętej aglomeracji rzeszowskiej.

- Jeśli zostanę prezydentem Rzeszowa to bez wątpienia zrealizuję takie projekty, które pozwolą nam na szybką wymianę kopciuchów, zwłaszcza w odniesieniu do tych osób, których nie stać na wkład własny, żeby skorzystać z programów takich jak Czyste powietrze, bo potrzeba mieć 30 procent wkładu własnego. Możemy to zrobić szybko wówczas, jeśli połączymy siły – przekonywała kandydatka.

Wojewoda zaznaczyła, że porozumienie jest też ważnym sygnałem, że samorząd Rzeszowa rozmawia z ościennymi gminami. Jak zauważyła, do tej pory było tak, że to Rzeszów dyktował sąsiadom warunki. - Teraz jest nowa jakość, której gwarantem jestem ja, we współpracy z moimi współpracownikami. Zaczynamy dzisiaj zmieniać przyszłość Rzeszowa – stwierdziła.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zarządzone zostały na 9 maja.

Oprócz Leniart, którą popiera m.in. PiS, na urząd prezydenta Rzeszowa kandydują: proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.