Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka? Nie każdy w swoim domowym zaciszu jest w stanie wygospodarować miejsce na dwa urządzenia sporych gabarytów. Inwestować w pralko-suszarkę? Koncepcja 2w1 kusi, jednak warto przyjrzeć się bliżej samemu użytkowaniu, a przede wszystkim kosztom eksploatacji. A te do najniższych nie należą...

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@stevepb

Suche pranie tuż po wyjęciu z bębna? W erze dostępności suszarek i pralko-suszarek to żadna pieśń przyszłości. Nie trzeba się martwić o to, czy ubrania już wyschły, a suszarka pokojowa nie zajmuje miejsca w domu ani nie psuje estetyki wnętrza. Latem nie ma to aż takiego znaczenia - odzież szybko może schnąć na balkonie. Bardziej problematyczne okazuje się to w zimniejszych miesiącach. Powstała w mieszkaniu wilgoć może być szkodliwa - to pożywka dla grzybów czy pleśni. Z tego powodu dużą popularność zyskały elektroniczne suszarki bębnowe do prania. Co zatem wybrać - pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?

Pralko-suszarka - działanie

Pralko-suszarka zazwyczaj oferuje dokładnie te programy, co pralka (bawełna, codzienny, pranie ręczne, wełna itd.). W porównaniu do suszarki dysponuje jednak okrojonym wachlarzem programów suszenia.

Pralko-suszarka wysuszy mniej, niż wyprano. Piorąc 8 kg prania, wysuszymy ok. 5 kg. Część mokrych ubrań musi czekać na swoją kolej. Wyjściem z sytuacji jest częstsze, choć skromniejsze pranie.

8-kilogramowy bęben w suszarce jest dostrzegalnie większy, niż 8-kilogramowy bęben w pralce. Ubrania podczas suszenia muszą się w niej swobodnie obracać.

Pralko-suszarki często przez specjalistów z branży określane są mianem pralek z funkcją suszenia. Pralko-suszarka suszy ubrania powietrzem ogrzanym grzałką w temperaturze ok. 75 stopni - dokładnie tak, jak robiły to suszarki "starszej" generacji. Nowoczesne suszarki z pompą ciepłą suszą już w temperaturze ok. 45 stopni - dużo delikatniej, a także bardziej energooszczędnie.

Świadomi wad takiego rozwiązania, warto jednak mieć świadomość zalet. Te dla wielu konsumentów są „kropką nad i” przy zakupie pralko-suszarki. Wymienić należy dwie:

  1. cena - pralko-suszarka to w większości przypadków rozwiązanie tańsze, niż zakup pralki i suszarki osobno;
  2. oszczędność miejsca - mała powierzchnia łazienki często zmusza do kompromisu. Pralko-suszarka zajmie niewiele przestrzeni - zazwyczaj tyle samo co zwykła pralka.

Pralka i suszarka osobno

Decydując się na zakup dwóch urządzeń, warto wiedzieć, że:

  • to w większości przypadków wyższy wydatek;
  • pranie i suszenie może odbywać się jednocześnie, bez potrzeby trzymania prania „w kolejce”;
  • dysponujemy miejscem, w którym zmieszczą się dwa urządzenia.

Suszenie prania może odbywać się, gdy kolejna partia już pierze się w pralce. Za taką wygodę warto dopłacić. Początkowy koszt zwróci się w przyszłości. 

Pralka i suszarka osobno generuje znacznie mniejsze koszty związane ze zużyciem wody i energii elektrycznej – im więcej cyklów prania, tym większa różnica w rachunkach. Niestety większość pralko-suszarek wykorzystuje wodę również w procesie suszenia. Pobór wody w konwencjonalnej pralko-suszarce podczas suszenia konieczny jest do chłodzenia elementów, na których następuje kondensacja pary wodnej.

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Decyzja musi być przemyślana, ponieważ taki sprzęt kupuje się na wiele lat. Warto wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania, swoje przyzwyczajenia i styl życia.Przed zakupem warto obejrzeć też kilka filmów w sieci. Producenci pralko-suszarek ścigają się na coraz mniejsze zużycie wody w cyklu. Może się więc okazać, że podczas wizyty w sklepie trafimy na technologiczną nowinkę, która okaże się strzałem w dziesiątkę.

 

 

 


Źródło: paniagd.pl ,niezalezna.pl

#porady #ekologia #trendy #dom

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo