Agresywna polityka Rosji uderzyła w dyplomatów. Czechy stawiają ultimatum

- Jeżeli Rosja do jutra nie pozwoli wrócić naszym dyplomatom do Moskwy, to jutro dokonamy kolejnej wysyłki rosyjskich dyplomatów z Pragi, żeby doprowadzić do stanu parytetowego, aby Federacja Rosyjska miała tyle samo dyplomatów tutaj, ile ma Republika Czeska w Moskwie - mówił w programie Michała Rachonia "Minęła20" David Stulik z Centrum Wartości Europejskich i Polityki Bezpieczeństwa w Pradze.

PrtSc/ TVP Info

Kryzys w relacjach między Pragą a Moskwą rozpoczął się od sobotniego wystąpienia Babisza i Jana Hamaczka - wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych, który do środy pełnił też obowiązki szefa MSZ. Poinformowali oni, że według informacji czeskich służb istnieje uzasadnione podejrzenie, iż za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku stali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Sprawę skomentował w programie Michała Rachonia "Minęła20" David Stulik z Centrum Wartości Europejskich i Polityki Bezpieczeństwa w Pradze.

(Rosjanie) przeprowadzając operację na naszym terytorium, dokonali zbrojnego ataku na nasz kraj. Czeski Senat przyjął uchwałę określającą ten czyn, jako akt państwowego terroryzmu, co jest mocnym, ale trafnym sformułowaniem

- mówił.

Po spotkaniu z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Pradze Aleksandrem Zmiejewskim nowy minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek poinformował dzisiaj, że do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy.

Jeżeli Rosja do jutra nie pozwoli wrócić naszym dyplomatom do Moskwy, to jutro dokonamy kolejnej wysyłki rosyjskich dyplomatów z Pragi, żeby doprowadzić do stanu parytetowego, aby Federacja Rosyjska miała tyle samo dyplomatów tutaj, ile ma Republika Czeska w Moskwie

- dodał Stulik.

Wcześniej czeskie MSZ nakazało wyjazd 18 pracownikom rosyjskiej placówki. Kulhanek powiedział, że między nim, prezydentem Miloszem Zemanem i premierem Andrejem Babiszem panuje pełna zgoda co do kroków, które zakomunikował on rosyjskiemu dyplomacie.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Michał Rachoń #Minęła 20 #Rosja #polityka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo