Sytuacja Polaków omówiona z Cichanouską

Sytuacja Polaków na Białorusi jest niezwykle trudna – ocenił dziś ambasador RP w Mińsku Artur Michalski, który przebywa z wizytą w Wilnie, gdzie rozmawiał z przedstawicielką białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego Swiatłaną Cichanouską. - Będziemy starali się maksymalnie pomóc szczególnie tym, którzy są w więzieniu – dodał.

ambasador RP w Mińsku Artur Michalski
Marian Paluszkiewicz \ Kurier Wileński

„Sytuacja Polaków (na Białorusi) w ostatnich latach nigdy nie była jakoś wyjątkowo dobra, ale ostatnie dni są, w zasadzie tygodnie są bardzo trudne” - powiedział dziennikarzom Michalski.

Ambasador przypomniał, że wśród Polaków na Białorusi „są osoby aresztowane, są kolejne represje, została zamknięta szkoła” polska w Brześciu. Wskazał, że zaistniała sytuacja pogarsza „możliwości nawiązania jakiegoś głębszego dialogu”. „Będziemy starali się maksymalnie pomóc szczególnie tym, którzy są w więzieniu” - powiedział ambasador RP na Białorusi, który w październiku 2020 roku został wezwany do kraju na konsultacje.

Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że „represje wobec Polaków są niedopuszczalne”. Wyraziła przekonanie, że uwięzieni Polacy staną się „obiektem przetargu”. „Nie wykluczone, że w przyszłości będą kartą przetargową i nie chcemy do tego dopuścić” - wskazała Cichanouska.

Przebywający w Wilnie ambasador Michalski oraz ambasador USA w Mińsku Julie Fisher, wspólnie z Cichanouską, wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Mantasem Adomenasem oraz ambasador RP w Wilnie Urszulą Doroszewską złożyli w środę kwiaty pod wileńskim pomnikiem Matki Czarnobylskiej, upamiętniającym ofiary katastrofy nuklearnej z 1986 roku.

26 kwietnia przypada 35. rocznica wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, w pobliżu granicy z Białorusią.

Cichanouska przypomniała, że „urodziła się w strefie czarnobylskiej”. Stwierdziła, że „ta tragedia dotknęła nas bezpośrednio, ale była też wielką lekcją, by w przyszłości nie dopuścić do podobnych błędów”.

Portal biełsat.eu poinformował, że rywalka Alaksandra Łukaszenki w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich spotkała się w Wilnie z ambasadorem Michalskim i że rozmawiano o sytuacji Polaków na Białorusi, pomocy Białorusinom i przyszłej roli Białorusi w Europie.

„Główną ideą tej dyskusji było to, jaką rolę nowa Białoruś mogłaby pełnić w regionie. Czy jako miejsce spotkań, czy jako most między Wschodem i Zachodem” - powiedział w rozmowie z portalem Franak Wiaczorka, doradca Cichanouskiej do spraw międzynarodowych. Dodał, że rozmawiano też „o konkretnej pomocy i o bardziej abstrakcyjnych rzeczach, o wizji przyszłości”.
 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo