Festiwal w rytmie tanga

Trzeci festiwal Szczecin Classic pod hasłem "O-Class-ki" poświęcony będzie głównie tangu i kompozytorowi Astorowi Piazzolli w setną rocznicę jego urodzin. Koncerty będą dostępne online.

pixabay

"Szczecin Classic to największy w naszym regionie festiwal muzyki klasycznej, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną. W tym roku będziemy hybrydowo dzielić się z publicznością zarówno repertuarem, jak i historiami zza kulis"

– poinformował zespół Baltic Neopolis Orchestra, organizator festiwalu.

Jak wskazano, w tegorocznym festiwalu, ze względu na setną rocznicę urodzin argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli tango zajęło szczególne miejsce "i całkowicie pochłonęło nie tylko program festiwalowy, ale też nazwy samych koncertów".

"W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach – czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem festiwalu"

– podano.

Zaplanowano m.in. poranną gimnastykę z muzyką klasyczną w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca i wydarzenia dla najmłodszych.

Wśród artystów zaproszonych do udziału w festiwalu znajdą się zarówno muzycy stale współpracujący z orkiestrą Baltic Neopolis, m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, koncertmistrz Deutsche Oper Berlin Tomasz Tomaszewski, pianista Michał Francuz, jak również skrzypaczka i kameralistka Agata Szymczewska.

W ramach festiwalu zaplanowanych zostało pięć koncertów głównych Tango (jako akronim Trionfale, Amoroso, Nobile, Gravemente, Obligato) i koncert towarzyszący Alterato.

Podczas koncertu otwarcia 27 kwietnia będzie można usłyszeć Trio elegijne g-moll nr 1 Siergieja Rachmaninowa, La Muerte del Angel Astora Piazzolli i Trio fortepianowe e-moll nr 2 op. 67 Dmitrija Szostakowicza.

Kolejne koncerty odbędą się 28 i 30 kwietnia, a także 2 i 3 maja. Koncert towarzyszący, Alterato, zaplanowany został na 1 maja.

Podczas Festiwalu odbędzie się też kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy.

Transmisja koncertów będzie dostępna na facebookowej stronie festiwalu Szczecin Classic.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#sztuka #Festiwal

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo