Oficer prasowy przekazała, że w ub. tygodniu internauta zawiadomił policję, że na jednym z internetowych czatów pewien mężczyzna szuka kontaktu z nieletnimi dziewczynkami. "Internauta chciał sprawdzić jakie intencje ma ten mężczyzna, dlatego podając się za 13-latkę zaczął z nim korespondować" – wyjawiła podinsp. Jędrzejewska-Wrona.

Najpierw kontakty prowadzone były na portalu, a później korespondencja przeniosła się na telefon - zaczęli pisać do siebie SMS-y.

"Mężczyzna myśląc, że rozmawia z 13-letnią dziewczynką zaczął składać jej propozycje nawiązania bliższych kontaktów. Zaproponował spotkanie tylko we dwoje, składał też propozycje seksualne, w tym poddania się innej czynności seksualnej"

Cała korespondencja między 39-letnim mieszkańcem powiatu sandomierskiego (woj. świętokrzyskie) a rzekomą 13-latką znalazła się pod nadzorem policji. Mężczyzna został zatrzymany w miniony piątek.

"Nie krył zaskoczenia, gdy okazało się, że jest zatrzymany. Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego przedstawili 39-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa składania propozycji seksualnych małoletniej poniżej 15 roku życia" – zaznaczyła podinsp. Jędrzejewska-Wrona.

Prokuratura zastosowała wobec 39-letniego podejrzanego dozór policji oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania się do małoletnich poniżej 15 roku życia. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Art. 200 a paragraf 2 Kodeksu karnego mówi: kto za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 składa propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych i zmierza do jej realizacji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.