Nie każdy model smartfona, smartwatcha czy słuchawek zdołamy ładować bezprzewodowo. Informację, czy nasze urządzenie jest wyposażone w odpowiednią technologię, na pewno znaleźć można w instrukcji czy na stronie internetowej producenta. Jak działa ładowarka indukcyjna? Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać? Ładowarka indukcyjna - na co zwrócić uwagę? Przeczytaj uważnie, by najważniejsze kwestie nie umknęły przed zakupem.

Ładowarka indukcyjna - działanie

O ile sam proces ładowania bezprzewodowego może wydawać się skomplikowany, wcale taki nie jest. Jak działa ładowarka indukcyjna? Oto schemat:

  1. Ładowarka indukcyjna musi mieć stałe źródło zasilania - gniazdko, port USB czy zapalniczka samochodowa. W urządzeniu znajduje się cewka, która odpowiada za wytworzenie pola elektromagnetycznego.
  2. W urządzeniu, które chcemy naładować, analogiczna cewka również jest potrzebna. Wykorzystując zjawisko indukcji, cewka pochłania wytworzoną energię z pola magnetycznego.
  3. Ta zamieniana jest na prąd i dostarczana dalej do akumulatora.

Jeśli w instrukcji obsługi bądź na stronie producenta zabraknie informacji o możliwości ładowania indukcyjnego, niestety nasz model będzie wykluczony. Do niektórych smartfonów można zaopatrzyć się jednak w specjalne wkładki, umożliwiające ładowanie indukcyjne.

Co to standard Qi?

Chcąc ładować indukcyjnie, konieczne jest spełnienie odpowiednich standardów. Pozwoli to na szybkie i bezproblemowe ładowanie.

Właśnie takim standardem jest standard Qi. Jego początki sięgają 2009 roku - wówczas międzynarodowe konsorcjum technologiczne (WPC), zrzeszające liderów na rynku urządzeń mobilnych, opracowało jego specyfikację. Jednym z pierwszych telefonów, które posiadało możliwość bezprzewodowego ładowania, była Nokia Lumia 920.

Najnowszy standard Qi przyjął oznaczenie Qi 1.2. Przewiduje zwiększenie górnej granicy mocy do 15W. Tego typu ładowarki ładują ponad połowę akumulatora standardowego smartfona w około pół godziny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki indukcyjnej?

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem, to:

  • Kompatybilność - sprawdźmy, czy dany model ładowarki pasuje do naszego modelu telefonu. Na rynku dostępne są modele dedykowane wyłącznie dla konkretnych modeli telefonów. Nie brak jednak ładowarek uniwersalnych;
  • Natężenie prądu ładowania - to parametr, który warunkuje długość ładowania akumulatora. Najlepsze ładowarki indukcyjne na rynku mają natężenie 9V / 1,8A. W zestawieniu z funkcją szybkiego ładowania w naszych urządzeniach, akumulator może być naładowane od 0 do 100 proc. wyjątkowo szybko;
  • Wskaźnik poziomu naładowania - Niektóre ładowarki mają diody sygnalizujące aktualny stan ładowania. Inny kolor może mieć dioda w trakcie ładowania, a inny może symbolizować zakończenie ładowania. Na rynku dostępne są też ładowarki wyposażone w niewielkie wentylatory chłodzące, przez które odprowadzany jest nadmiar ciepła. To istotne, wszak chroni urządzenie przed przegrzaniem;
  • Ergonomia i wygląd - w przypadku ładowarek samochodowych, możliwa jest regulacja pozycji ładowanego telefonu. Ładowarka indukcyjna nie powinna zajmować wiele miejsca na biurku czy szafce nocnej. Nie warto jednak rozglądać się za możliwie najmniejszą - odłożony wieczorem telefon na ładowarkę rano możemy znaleźć na ziemi; telefony z małych ładowarek zsuwają się.

Jaka ładowarka indukcyjna do samochodu?

Na okoliczność dalekiej podróży samochodowej, idealnie sprawdzi się właśnie ładowarka indukcyjna do samochodu. Nie dość, że nie pozwoli rozładować akumulatora, posłuży także jako nieoceniony uchwyt do telefonu. Nie ma konieczności podłączania kolejnego kabla do smartfona. To zdecydowanie ułatwi jego korzystanie. Warto podczas wyboru konkretnej ładowarki, wybrać odpowiednią pod względem mocowania jej w samochodzie. Znajdziemy sprzęt mocowany za pomocą przyssawki, ale też taki, który możemy zamontować do kratki klimatyzacji, czy nawet tapicerki.Przed zakupem ładowarki indukcyjnej, warto zajrzeć do kilku nagrań. Autorzy porównują urządzenia, by wytknąć każde niedopracowanie: